Evo zašto je mlada kopriva kraljica proljeća

-

Kopriva (Urtica L.) je trajna zeljasta biljka iz porodice usnača (Lamiaceae). Mlada kopriva je jestiva i bere se na početku proljeća kada još nije razvila sastojka koji žari. Iako ne izgleda primamljivo, kopriva je zapravo neizmjerno korisna ljekovita biljka. Njene blagodati posljednjih godina se ponovo sve više otkrivaju. Osim pod imenom kopriva poznata je i po imenima kao što su žara ili žegavica.

Od davnina se koristi kao lijek, a neki zapisi navode da se još u doba starih Rimljana upotrebljavala u prehrambene svrhe.

- Google oglasi -

>>Kopriva u ishrani…

Cvjeta od proljeća do jeseni i odličan je dodatak tjesteninama, ali je najpopularnija kao sastojak guste supe. U kojem god jelu je pripremali, koprivu nije potrebno kuhati već je dovoljno samo blanširati u vreloj vodi, ne duže od dva minuta. Tako se maksimalno čuvaju njena ljekovita svojstva, a brojni su razlozi zbog kojih je dobro jesti koprivu.

Mlada kopriva i zdravlje

Kopriva ili žara poboljšava rad probavnog sistema, ubrzava izbacivanje štetnih materija iz organizma. Dobra je za čišćenje krvi i bubrega, pozitivno djeluje na pankreas, pomaže snižavanju šećera u krvi. Kopriva liječi upale urinarnog trakta i stimuliše rad crijeva zbog čega djeluje i kao diuretik, a sadrži i vitamine C i A, kalcijum, kalijum, željezo, fosfor i brojne druge.

U kombinaciji sa nekim drugim sastojcima kopriva liječi čir na želucu i dvanaestpalčanom crijevu, olakšava probavu, umanjuje uznemirenost i nesanicu. Pored nabrojanog dobra je protiv vodene bolesti, gihta, jetre i bubrega, te nesvjestice.

- Google oglasi -

>>Šta sve liječi kopriva pročitajte ovdje.

Čaj od koprive koristi se za bolesti jetre i žuči, poremećaje sna, grčeve u stomaku, čireve, bolesti pluća itd.

Ako odlučite da sami berete ovaj rasprostranjeni dragulj, birajte mjesta na kojima nema zagađenja, daleko od auto-puteva i naselja i obavezno nosite rukavice. Kao što je poznato, listovi i peteljke koprive pokriveni su žarnicama, zbog čega koža poslije dodirivanja biljke peče.

Također, bez obzira na ljekovita svojstva, kopriva se ne konzumira svježa jer tada može izazvati probleme sa stomakom i crvenilo kože.

Kopriva uglavnom raste u proljeće i tada je najbolja za konzumaciju, ali može se uzgajati tokom cijele godine ako se redovno šiša. Naime, kad kopriva dobije cvijet i odrveni, nije više jestiva.

Sjeme od koprive kao lijek

Već dugo godina se zna da je sjeme koprive odličan prirodni lijek u borbi protiv anemije i odličan izbor za dizanje imuniteta. Recept je veoma jednostavan za sjeme koprive i meda a evo i kako se priprema:

U veću teglu sipati 500 grama meda (po mogućnosti da je domaći med) i u njega dodajte 100 grama sjemena koprive, koje možete potražiti u prodavnicama zdrave hrane. Dobro izmiješate i ostavite na tamnom mjestu. Uzimajte jednu do dvije kašike dnevno.

>>Ljekovita svojstva koprive pročitajte ovdje.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Čaj za heliko bakteriju – prirodna pomoć u borbi protiv infekcije

Helicobacter pylori, poznata i kao heliko bakterija, česta je bakterija koja može uzrokovati razne probavne tegobe, uključujući gastritis, čireve...

Najbolji čaj protiv alergije na polen – prirodno rješenje za sezonske alergije!

Alergije na polen mogu izazvati niz neprijatnih simptoma, ali prirodni načini ublažavanja tegoba postaju sve popularniji. Čaj protiv alergije...

Zdravlje iz prirode: Limun i češnjak za čišćenje krvnih žila

Ovaj tradicionalni pripravak nudi prirodni pristup za čišćenje krvnih žila i borbu protiv suvišne masnoće u krvi. Korištenjem svježeg...

Proljetne ljekovite biljke: Pet moćnih saveznika prirodnog zdravlja

Proljeće je više od buđenja prirode – to je i pravo vrijeme za buđenje našeg organizma. Dani postaju duži,...
- Google oglasi -

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Ovo morate pročitati

Evo zašto trebate jesti ribu najmanje 3 puta sedmično

Riblje meso sadrži nezasićene masne kiseline, koje naš organizam...

Vanilija

Vanila ili vanilija je, zapravo, nepotpuno sazrela mahuna divlje...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas