Najstariji začin sa mnogobrojnim ljekovitim svojstvima

-

Majke su u stara vremena stavljale komadić kore cimeta u džep svoga djeteta, a sve iz želje da zaštite svoje dijete od prehlade i zaraza. U narodnoj medicini cimet se još uvijek koristi protiv prehlade i za dezinfekciju, a novija znanstvena istraživanja dodatno su otkrila mnogobrojna ljekovita svojstva cimeta. Najvažnije otkriće je da cimet za oko 25% smanjuje razinu šećera u krvi dijabetičara.

Cimetovac (Cinnamomum zeylanicum) je 6-12 m visoko tropsko drvo iz porodice lovora (Lauraceae). To je zimzeleno drvo čiji su jajoliki listovi u početku crvene boje, a kasnije postaju kožasti i zeleni, s gornje strane sjajni, a na naličju svjetliji. Cvjetovi cimetovca su žućkasto-bijele boje, a javljaju se na krajevima grana skupljeni u metličasti cvat. Iz njih se razvijaju plodovi koji su tamnoplave bobe nalik na masline. Plodovi nisu jestivi, ali se iz njih dobiva vosak za mirisne svjetiljke.

- Google oglasi -

Cvjetovi cimetovca imaju neugodan miris, ali zato su kora, listovi i plodovi ugodna mirisa. Posebno mirisna je kora koja se još od biblijskih vremena koristi kao aromatičan začin. Za dobivanje cimeta, slatkaste mirodije finog mirisa, koristi se osušena unutarnja kora sa mladih stabala i tankih grančica. Nakon što se kora oguli, vanjska kora se baca, a unutarnja se suši. Tokom sušenja, unutarnja kora se uvija u štapiće promjera do 2,5 cm. Takav, u štapićima, ili pak u obliku praha, cimet dolazi na tržište.

>>Cimet se koristi i kao lijek za ove bolesti

Ljekovita svojstva cimeta i primjena u narodnoj medicini

Ljekovita svojstva cimeta mogu se zahvaliti trima i osnovnim komponentama eteričnog ulja koje se nalazi u njegovoj kori: cimetnom aldehidu, acetatu i alkoholu. Osim eteričnog ulja, kojeg u unutarnjoj kori ima najmanje 1-2%, kora sadrži i tanine i šećer.

Od minerala, cimet obiluje manganom, željezom, kalcijem, bakrom i cinkom, a izvrstan je izvor vitamina B2, B6, C i K.

- Google oglasi -

>>Čudesna kombinacija Meda i Cimeta liječi 100 bolesti

Energetska vrijednost 100 g cimeta iznosi čak 261 kcal, s udjelom od oko 4% bjelančevina, 80% ugljikohidrata i samo 3% masti.

Vanjska kora drveta nema ljekovita svojstva, već samo njezin unutarnji sloj. Zbog obilja ljekovitih svojstava, cimet se ne preporuča samo kao začinski dodatak slasticama već i namirnicama koje se svakodnevno konzumiraju.

>>Zašto biste svaki dan trebali piti vodu s cimetom i medom

Osim što potiče apetit i pospješuje probavu, cimet čisti krv, jača srce, pospješuje bolji rad bubrega i umiruje živce.

Cimet povoljno djeluje na kosti i zglobove, zaustavlja unutarnja krvarenja te neutralizira štetno djelovanje slobodnih radikala.

Cimet i jogurt za dijabetes
U šalicu (1 dl) jogurta potrebno je umiješati 1 čajnu žličicu cimeta. Taj se pripravak pije svakog jutra prije doručka te navečer kao zadnji obrok.

Cimet ima i fungicidno djelovanje, što znači da uništava gljivice i sprječava njihov rast. U tradicionalnoj kineskoj medicini cimet slovi kao lijek protiv prehlade i gripe, a što je zasluga djelovanja hlapljivih komponenata i toplinskog učinka na organizam. Naime, u cimetu su sadržani salicilati koji snižavaju povišenu tjelesnu temperaturu te imaju analgetičko i protuupalno djelovanje.

Cimet može značajno smanjiti razinu triglicerida i lošeg kolesterola u krvi, čime se smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti. Aktivni sastojak prisutan u cimetu može povećati sposobnost stanica da metabolizira šećer i do 20 puta brže. 

>>Napravite sami ulje od cimeta

Dozvoljena dnevna doza cimeta

Ni sa čim pa tako ni s cimetom ne bismo trebali pretjerivati, koliko cimeta dnevno je dovoljno za vaše zdravlje? Zdrava dnevna doza cejlonskog cimeta je otprilike 1-2 male žličice.

Istraživanja su pokazala da samo pola žličice cimeta dnevno može značajno smanjiti razinu šećera u krvi, trigliceride i kolesterol kod ljudi s dijabetesom tipa 2. Za one koji ne moraju brinuti o razini inzulina, pokazalo se da cimet ima i niz drugih pogodnosti za zdravlje.

- Google oglasi -

9 KOMENTARI

  1. postovana ankice lek za diabetes je eglu bagremovog meda 100 gr.cimeta sitno meljen iz apoteke i 1 dl.jabukovog sirceta pomesati dobro sa drvenom kasikom staviti u teglu od stakla uzimati na gladno izjutra sa 1dl mlake vode i kasicicu leka dobro pomesati dok se ne rastopi i popiti na gladno posle 15 minuta mozes da jedes,jasm isto diabeticarka tipa 2 pa sam ga koeistila jedno vreme i dobro sam inave cimet uzimam sa cajem izjutra.potdrav

  2. Ima u prodavnicama DM cejlonski cimet i on je bolji od drugih i to u štapićima.Cimet uz klinčiće ili karanfilčiće spada na vrhu ljestvice sa najvećim kapacitivnošću kao ANTIOKSIDANT čak ima veću kapacitivnost nego ARONIJA samo plodovi GODŽI su većeg kapaciteta kao antioksidant i ovai plodovi mogu se naći u većim centrima kao osušeni plodovi.Znamo koliku ulogu igraju antioksidanti u našem organizmu ako znamo da je OKSIDACIJA proces HRĐE onda je antioksidacija kontra toga.Ovo je gruba analogija a strušno možete naći sve podatke o antioksidantima na wepu.

  3. Pre nekoliko dana sam pročitao da postoje dve vrste cimeta: Prvi je tzv. "cejlonski" cimet, koji se teško nalazi kod nas (obično je u obliku "štapića" koji podsećaju na kubanske cigare sa tankim listićima), taj cimet je lekovit i može se uzimati čak i u količini do 5 grama dnevno, ali druga vrsta cimeta (opisano je da ima debele "listove" i liči u preseku na peciva lisnatog testa) koristi se samo za kolače (u prahu), i to u vrlo malim količinama, jer je takoreći otrovna, odnosno dosta štetna za jetru! Proverite za svaki slučaj koji vi koristite, mada ne garantujem da je ovo što sam napisao 100% tačno, već samo prenosim šta drugi kažu…

  4. Ja cimt koristim pomesan sa medom pola kg meda i 3 do 4 kasike (jedece) cimta i sve dobro izmesam pa to koristim ujutro za dorucak namazano na hleb ili pecivo al po mogucnosti integalno a po nekim receptima koje sam citao za dijabeticare trbalo bi da uzimaju dnevno po kasicicu cimta sa cajem vodom ili sokom

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Ruski melem za rane – Prirodni lijek koji njeguje i štiti kožu

Kada dođe do manjih rana, ogrebotina ili iritacija na koži, mnogi se okreću prirodnim rješenjima. Jedno od najpoznatijih i...

Poriluk(prasa): Zaboravljeno povrće s moćnim utjecajem na zdravlje

Poriluk ili prasa je jedna od onih namirnica koja često ostaje u sjeni popularnijih povrća poput luka ili češnjaka,...

Tijelo ti šalje signale – prepoznaj simptome hormonalnih promjena na vrijeme

Hormonalne promjene utiču na gotovo svaki aspekt našeg tijela - od raspoloženja, apetita i sna, do menstrualnog ciklusa, plodnosti...

Dijeta sa paradajzom i krastavcima – prirodan plan za brzo mršavljenje i detoks

Kada tražite brz, lagan i prirodan način da izgubite višak kilograma, dijeta sa paradajzom i krastavcima nudi jednostavno rješenje....
- Google oglasi -

Kako napraviti domaći izotonični napitak kod kuće – bez šećera i bez hemije

Izotonični napitak postao je nezaobilazan među sportistima, rekreativcima, ali i svima koji se suočavaju s dehidracijom, jakim znojenjem ili...

Simptomi sunčanice kod djece: Kako ih prepoznati i šta poduzeti

Ljetne igre na suncu, duge šetnje i boravak na plaži mogu biti divni za djecu, ali i potencijalno opasni...

Ovo morate pročitati

Batat krompir za zdravlje: Zašto ga trebaš uključiti u ishranu

Batat krompir, poznat i kao slatki krompir, sve je...

Prirodni lijek od kurkume i meda protiv bolova u zglobovima – Recept

Artritis je kronično upalno stanje koje zahvaća zglobove. U...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas