Savjeti za svjež dah – Prirodnim lijekovima u potpunosti može se ukloniti loš zadah

-

Istraživanja su pokazala da loš zadah dovodi svaku treću osobu stomatologu. Pored problema sa zubima, uzroke možemo tražiti i u lošoj oralnoj higijeni, pušenju, korištenju nekih lijekova, kao i kod određenih bolesti.

On može biti znak da se u našim ustima, pa čak i želucu nešto loše dešava. Najčešči način na koji ljudi pokušavaju da se riješe lošeg zadaha su žvakaće gume ili mentol bombone. Međutim, to je samo privremeno rješenje.

- Google oglasi -

Dobra vijest je da se promjenama u načinu života i prirodnim lijekovima u potpunosti može ukloniti loš zadah, neprijatan miris.
Zaista nije teško održati zube i desni zdravim, samim tim istovremeno se riješiti lošeg zadaha.

Loš zadah prirodni lijek

Donosimo vam nekoliko savjeta koji će pomoći u očuvanju svježeg daha.

  • Ukoliko koristite rastvore za ispiranje usne šupljine uvijek birajte one bez alkohola, jer alkohol samo dodatno isušuje sluznicu usta.
  • Od biljnih preparat za ispiranje usta najbolje su se pokazali čajevi od nane, kantariona, kao i zeleni i crni čaj. Naime, oni sadrže polifenole koji sprečavaju nastanak bakterija, koje su najčešći uzročnici neugodnog zadaha.
  • Najveći neprijatelj svježeg daha je suha sluznica usne šupljine. Zbog toga je potrebno unositi što više tečnosti, i kiselih sokova, poput onih od limuna ili narandže, kao i druge kisele hrane koja će potaknuti izlučivanje pljuvačke.
  • U apotekama možemo kupiti posebne vodice i sprejeve za usta koje bi svakako trebali uvijek imati u svojoj torbici. Svjež dah je mjerilo naše lične higijene, kao i ono po čemu veoma brzo šaljemo poruku o sebi, pa ga nikada ne smijemo zanemarivati.
  • Obloga koja se obično formira na vašem jeziku može biti pravi mamac za bakterije. Bakterije koje uzrokuju loš zadah često se nalaze na vrhu jezika. Ukoliko na vašem jezku možete vidjeti bijelu presvlaku riješite je se tako što ćete lagano očistite svoj jezik četkicom za zube.

Peršin za loš zadah

Zeleni listići peršina imaju jaku i svježu aromu, a njihova intenzivna zelena boja koja ukazuje na obilje klorofila najbolji je prirodni borac protiv zadaha jer posjeduje antibakterijska svojstva.

Iako se žvakanje listića peršina preporuča netom nakon konzumiranja obroka koji u sebi sadrže uzročnike lošeg zadaha, čaj od peršina je praktičnija i učinkovitija metoda po pitanju eliminiranja loših bakterija u usnoj šupljini.

- Google oglasi -

Sastojci:
– pola šake svježeg peršina
– ½ litre vode

Priprema:
U lončić stavite pola litre vode i dodajte nasjeckani peršin, te ostavite da kuha oko pet minuta. Nakon toga napitak procijedite, ohladite te konzumirajte nakon svakog obroka.

Prirodni lijekovi za otklanjanje lošeg zadaha su cink i cimet

Cink je važan element u tragovima vašeg tijela. Procjenjuje se da preko 300 ćelijskih funkcija, uključujući i DNK koriste cink.
Poznato je da cimet ima antimikrobnu akciju. Takođe se pokazalo efikasnim protiv bakterija koje uzrokuju oralne infekcije. Cimet štapići takođe sadrže vlakna koja podržavaju mikrobiološku raznolikost u ustima.

Prirodni lijek za otklanjanje lošeg zadaha su ulja

Aloe vera ulje je prirodni antibakterijski biljni ekstrakt koji povećava stvaranje kolagena.
Možete napraviti sopstveno aloe vera ulje za borbu protiv lošeg zadaha. Jednostavno skuhajte malo vode i dodajte aloe vera gel kada se ohladi. Takođe možete dodati ulje od peperminta.

Pepermint ulje pomiješajte sa malo vode i mućkajte u ustima 30 sekundi.

Limunska trava ima antimkrobna svojsta koja inhibiraju određene bakterije, interno i eksterno. Također je poznato da je efikasan protiv bakterijskih infekcija u debelom crijevu.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Namirnica koja smanjuje apetit i doprinosi za zdravlje

Grčki jogurt se pravi od kravljeg mlijeka koje se procijedi kako bi se uklonila sirutka, što rezultira gušćom konzistencijom...

Koje su koristi koprive za zdravlje?

Kopriva je samonikla biljka sa izuzetnim zdravstvenim vrijednostima. Kopriva ima vrlo dugu povijest u narodnoj medicini, stoga nije ni...

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...
- Google oglasi -

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...

Ovo morate pročitati

Kako sačuvati kičmu

Bol u leđima se najčešće javlja između 20. i...

Umirujuće rješenje bez lijekova: Prirodni pristupi za liječenje grlobolje

Kad nas zahvati grlobolja, često tražimo instant rješenja, no...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas