Ljekovita svojstva biljke Mak

-

Mnogima nije poznata ljekovitost biljke mak, u narodnim lijekovima preporučuje se za opuštanje mišića, protiv bolova, za iskašljavanje i grčeve u želucu. Za njega tvrde da je prava riznica antioksidansa koji organizam štiti od upala i malignih oboljenja.

Mak ljekovitost

Iz bogatog nutritivnog sadržaja maka možemo posebno istaći nezasićene masne kiseline, prije svega linolna kiselina i oleinska kiselina.

- Google oglasi -

Linolna kiselina je esencijalna omega 6 masna kiselina koju naš organizam ne može sintetizirati. Ova kiselina se nalazi na membranama stanica biljaka gdje ima važnu ulogu u njihovoj izgradnji.

Znanstvena istraživanja upućuju na to da ova kiselina može da sudjeluje u procesu usporavanja razvoja multiple skleroze. Pored toga ona može da zaštiti krvotok kod čovjeka, regulira krvni tlak i grušanje krvi. Linolna kiselina se često primjenjuje za liječenje kožnih oboljenja i upalni procesa.

Oleinska kiselina koja se također može pronaći u biljci mak je mononezasićena masna kiselina koja pripada grupi omega 9. Ovu kiselinu ljudski organizam u nekom dijelu može da sintetizira jer ona nije esencijalna. Naučnici su otkrili da ova kiselina može da sudjeluje u usporavanju pojave raka djelovanjem na genetskoj razini.

Također, oleinska kiselina štiti krvotok od oštećenja.

- Google oglasi -

Mak se može koristiti za opuštanje mišića, protiv bolova, za iskašljavanje i liječenje grčeva u abdomenu. Mak može da ublaži razdražljivost, stres, te potiče na koncentraciju i dobro raspoloženje.

U narodnoj medicini mak se koristio u proizvodnji opijuma koji su liječnici koristili za umirenja bolova, ali se kasnije na žalost ta biljka zloupotrijebila u proizvodnji ilegalnih narkotičnih supstanci. Danas se mak prodaje u dućanima osušen i kao takav ne sadrži alkaloide.

Kako koristiti mak u ishrani

Sjemenke maka imaju aromatičan okus dobro se slaže s kruhom i pecivima ili kao nadjev za kekse i kolače. Mogu se dodati i kao začin jelima od riže, povrća i raznim umacima koji se služe uz mesna i riblja jela, a želite li pojačati njihovu aromu, prije upotrebe ih popržite.

Ulje maka dobija se hladnim prešanjem sirovog sjemena i ono je jestivo kao i svako drugo sjemensko ulje.

Mak za zdravlje

Mak kao lijek je najviše cijenjen zbog svog sadržaja vlakana i minerala.

Dijetetska vlakna
Sjemenke maka su opremljene prehrambenim vlaknima, tipom ugljenih hidrata koji se može naći u hrani na biljnoj bazi. Dvije kašike sjemena maka sadrže 3.4 grama dijetetskih vlakana, što je 14% preporučenog dnevnog unosa za žene i 9% za muškarce. Pored toga što sprječavaju opstipaciju (zatvor), vlakna također snižavaju nivo holesterola u krvi. Dugotrajno unošenje vlakana u organizam smanjuje šanse za razvoj dijabetesa tipa 2.

Kalcijum i bakar
Mak će također poslužiti kao dobar izvor kalcijuma i bakra, dva esencijalna minerala. Porcija od 2 kašike maka pruža 253 miligrama kalcijuma i 286 mikrograma bakra, što je 25 i 32% preporučenog dnevnog unosa kalcijuma i bakra za žene i muškarce, respektivno. Kalcijum je poznat po svojoj ulozi u zdravlju kostiju, ali pomaže i zdravlje srca i nervnog sistema. Bakar čuva vezivna tkiva jakim, jača kosti i štiti DNK od oštećenja.

Fosfor i mangan
Fosfor, zajedno sa kalcijumom, čini dio vašeg koštanog tkiva, a mangan čini kolagen – protein koji štiti kosti od oštećenja. Konzumiranje 2 kašike maka povećava unos fosfora za 153 miligrama, što je 22% preporučenog dnevnog unosa fosfora – i obezbeđuje 65% dnevne potrebe za manganom za žene i 51% za muškarce.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Namirnica koja smanjuje apetit i doprinosi za zdravlje

Grčki jogurt se pravi od kravljeg mlijeka koje se procijedi kako bi se uklonila sirutka, što rezultira gušćom konzistencijom...

Koje su koristi koprive za zdravlje?

Kopriva je samonikla biljka sa izuzetnim zdravstvenim vrijednostima. Kopriva ima vrlo dugu povijest u narodnoj medicini, stoga nije ni...

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...
- Google oglasi -

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...

Ovo morate pročitati

Antioksidansi mogu pomoći oboljelima od leukemije

Antioksidansi koje pronalazimo u voću, povrću i crvenom vinu...

Cimet izrazitog mirisa i okusa koristite kao lijek…

Cimet je jedan od najstarijih začina na svijetu. Osim...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas