Otežano disanje u ležećem položaju tijela

-

Kratak dah nakon fizičkih aktivnosti ili u trenucima ekstremnog stresa nije neuobičajeno. Međutim, otežano disanje u ležećem položaju može biti znak ozbiljnog zdravstvenog stanja. Mnoge stvari mogu uzrokovati poteškoće s disanjem, uključujući bolesti, anksiozne poremećaje i čimbenike načina života. Nije uvijek potrebna hitna medicinska pomoć, ali trebate se posavjetovati sa svojim liječnikom.

Medicinski termin za kratkoću daha je dispneja. Ortopneja je podvrsta dispneje koja se aktivira u toku ležanja. Suprotno tome, kada osoba sjedi uspravno ili lagano uzdigne glavu, dispneja se obično brzo odstranjuje.

- Google oglasi -

Uobičajeni uzroci otežanog disanja u ležećem položaju su: panični poremećaj, hrkanje, respiratorne infekcije, kronična opstruktivna plućna bolest (KOPB), apneja za vrijeme spavanja… Apneja u snu uzrokuje plitke ili kratke pauze u disanju tokom spavanja. Ovo stanje se obično javlja zbog opstrukcije dišnih puteva. Prerano ležanje nakon jela također može uzrokovati poteškoće s disanjem. To može biti posljedica vraćanja hrane u vaš jednjak.

Otežano disanje u ležećem položaju

Mnogi srčani bolesnici moraju imati povišeno uzglavlje kada spavaju. Ležanje u vodoravnom položaju izaziva osjećaj gušenja. Kronični srčani bolesnici imaju znatno oslabljen srčani mišić.

Kada takvi bolesnici stoje, pod djelovanjem sile teže manji dio krvi zaostaje u donjim dijelovima tijela, naročito u nogama; zato se javljaju otoci na nogama. Kada takav bolesnik legne u vodoravan položaj, nagomilana tekućina krvlju se pokrene prema srcu i plućima. Kako oslabljeno srce nema nikakve radne rezerve, ono ne može lijevom klijetkom izbaciti u krvotok povećani dotok krvi.

Krv zbog toga zaostaje u plućima, u kojima se može nakupiti i pola litre krvi iznad onih količina koje se normalno nalaze u plućima. To je uzrok otežanoga disanja, koje obično prestaje onoga trenutka kada se bolesnik uspravi. Takva se pojava stručno naziva ortopneja. Zbog toga bolesnici moraju spavati s nekoliko jastuka pod leđima, zapravo u sjedećem položaju. Inače bi se ugušili.

- Google oglasi -

Čaj za otežano disanje

Đumbir je moćno sredstvo za otežano disanje i detoksikaciju pluća. Čaj od korijena đumbira sa limunom olakšava disanje i pospješuje eliminaciju toksina iz pluća.

Pepermint i ulje peperminta sadrže mentol – umirujući sastojak koji opušta mišiće dišnog sustava i samim time olakšava disanje. Ulje pepermint ima antibakterijska i antivirusna djelovanja, čisti dišne putove te olakšavaju disanje.

Ehinaceja biljka koja posjeduje brojna ljekovita svojstva, veoma je korisna za zdravlje, između ostalog pomaže da lakše se diše. Ima snažna antiseptička i protugljivična svojstva radi visokog sadržaja hlapljivog ulja i smola pa jača imuni sistem i potiče proces fagocitoze, te je izrazito efikasna u liječenju prehlada, gripe, svih infekcija gornjeg dišnog sustava.

Potrebno je 2 g sušenih cvjetova Ehinaceje dodati u 2 dl kipuče vode, te poklopiti i ostaviti da stoji 10 minuta, zatim čaj procijedite i ostavite da se ohladi. U mlaki čaj po želji dodajte kašikicu domaćeg meda i svježe cijeđeni limunov sok. Pijte jednu do tri šalice čaja na dan.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Povišen kortizol i simptomi koje ne smijete ignorisati – Prirodni lijekovi za smanjenje kortizola

Kortizol je hormon koji luči nadbubrežna žlijezda, a često ga nazivaju i „hormonom stresa“. Njegova glavna funkcija je pomoć...

Zanoktice – uzrok, njega i prirodni načini liječenja

Zanoktice su male, ali često bolne upale kože oko nokta koje se mogu pretvoriti u veći problem ako se...

Kuhana pšenica: Zaboravljena žitarica koja liječi i pomaže kod mršavljenja

Kuhana pšenica je jedan od najjednostavnijih, ali i najzdravijih prirodnih obroka koji su naši preci redovno konzumirali. Danas, kada...

Ruski melem za rane – Prirodni lijek koji njeguje i štiti kožu

Kada dođe do manjih rana, ogrebotina ili iritacija na koži, mnogi se okreću prirodnim rješenjima. Jedno od najpoznatijih i...
- Google oglasi -

Poriluk(prasa): Zaboravljeno povrće s moćnim utjecajem na zdravlje

Poriluk ili prasa je jedna od onih namirnica koja često ostaje u sjeni popularnijih povrća poput luka ili češnjaka,...

Tijelo ti šalje signale – prepoznaj simptome hormonalnih promjena na vrijeme

Hormonalne promjene utiču na gotovo svaki aspekt našeg tijela - od raspoloženja, apetita i sna, do menstrualnog ciklusa, plodnosti...

Ovo morate pročitati

Znojenje noću: Zašto se znojimo noću i kako to spriječiti?

Znojenje noću je problem koji pogađa mnoge ljude, a...

Bijelo vino i ruzmarin kao lijek: Drevni prirodni eliksir za zdravlje

U svijetu prirodne medicine, bijelo vino i ruzmarin kao...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas