Prirodni lijek za bronhitis i astmu – biljka koja čuva pluća

-

Kronični bronhitis kod kojeg je iskašljavanje nedovoljno prava je indikacija za upotrebu preparata jagorčevine. Najviše ljekovitih sastojaka ima u korijenu, a zbog specifičnog djelovanja ljekovitih sastojaka najsigurnija je upotreba u obliku sirupa. Prirodni lijek za bronhitis i astmu preporučuje se upotreba biljke jagorčevina koja ima svoja ljekovita svojstva.

Sirup se izrađuje iz ekstrakta dobijenog iz korijena biljke. Biljka je našla mjesto u europskoj farmakopeji, a propisuju je i farmakopeje zemalja Balkana, Njemačke i Austrije. Ljekoviti sastojci lokalno iritiraju želučanu mukozu a ovaj nadražaj djeluje reflektorno, preko gastro-bronhijalnog refleksa, na sluznicu bronha. Na sluznici se razvija hipersekrecija koja omogućava lakše iskašljavanje.

- Google oglasi -

Ljekoviti sastojci povećavaju aktivnosti epitela sluzokože grla. Mehanizam djelovanja preporučuje jagorčevinu u terapiji astme i kroničnog bronhitisa jer poboljšava iskašljavanje i prohodnost disajnih puteva.

Hrana i vitamini za bronhitis i astmu

Međutim, u terapiji astme i kroničnog bronhitisa neophodno je posvetiti pažnju i ishrani koja mora sadržavati puno vitamina C. Vitamin C je rasprostranjen u prirodi a najviše ga ima u biljkama koje su bogate klorofilom i karotenoidima (provitamini A).

Tako je utvrđeno da ga najviše imaju crveni, narančasti, i žuti plodovi. Šipurak, gloginje, crvena paprika, crvene ribizle, paradajz, pomoranča, limun, mandarine. Ovdje se mora spomenuti i namirnica koja je Europu spasila od skorbuta (bolesti izazvane nedostatkom vitamina C). Ona je i dokaz koliko je važna količina namirnica koja se konzumira.
Riječ je o krompiru koji nije bogat ovim vitaminom, ali količine koje se svakodnevno koriste u ishrani obezbjeđuju dovoljne. Mehanizam djelovanja vitamina C u astmi je osvijetljen, zato je uz kompletnu terapiju preporučena i upotreba vitamina C odnosno namirnica koje obezbjeđuju uvećane potrebe. Vitamin C katalizuje djelovanje jedne supstance (prostaglandina PGE2) koja ima bronhodilatorna svojstva (širi bronhije).

Mnogobrojne studije o djelovanju magnezijuma utvrdile su da unos magnezijuma, koji često nedostaje kod oboljelih od astme, blagotvorno djeluje i smanjuje broj i intenzitet napada. Magnezijumom su bogate sve zelene biljke, izdvaja se kopriva koja ima najviše klorofila a samim tim i magnezijuma.

- Google oglasi -

Stoga prirodni lijek za bronhitis i astmu preporučujemo čajni napitak od šipurka i koprive koji treba piti svakodnevno, umjesto vode.

Tri kašike zdrobljenog šipurka i pola šake lista koprive preliti litrom ključale vode i poklopljeno kuhati na tihoj vatri 5 minuta. Piti svakodnevno umjesto vode.

Vitamin B i cink također svakodnevno obezbjeđivati kroz hranu.
Vitaminom B bogat je pivski kvasac, žitne klice i mekinje, žitna zrna, kupus, lješnjik, orah, pomoranča, dok cinka ima u crvenom mesu, cerealijama, ribi…

Prirodni lijek za bronhitis i astmu

Recept za sirup od jagorčevine za iskašljavanje i čišćenje pluća

Pet supenih kašika usitnjenog korijena jagorčevine preliti sa 400ml hladne vode, zagrijati do ključanja, smanjiti vatru i na nižoj temperaturi kuhati 15 minuta. Skloniti sa šporeta i ostaviti da stoji dva sata. Procijediti, pomiješati sa jednakom količinom meda. Sirupu dodati 9 kapi etarskog ulja anisa, dobro promiješati plastičnom ili drvenom kašikom i čuvati u čistoj flašici u frižideru.

Sirup se pije tri puta na dan po jedna supena kašika za odrasle, a kafena kašičica za djecu.

Čaj od korijena jagorčevine se priprema tako što se jedna supena kašika korijena prelije sa 200 ml hladne vode, zagrije da proključa, poslije 5 minuta procijedi i pije se 3 puta dnevno šolja čaja zaslađena medom.

Čajna mješavina za iskašljavanje i prorjeđivanje gustog šlajma

Potrebno je pomiješati 50 g cvijeta jagorčevine, 50 g anisa i 50 g cvijeta bagrema. Jednu supenu kašiku čajne mješavine preliti sa 250 ml ključale vode, promiješati, poklopiti i ostaviti da stoji 15 minuta. Procijedi i piti čaj zaslađen medom.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...

Znojenje noću: Zašto se znojimo noću i kako to spriječiti?

Znojenje noću je problem koji pogađa mnoge ljude, a može imati različite uzroke – od bezazlenih do ozbiljnih. Ako...

Bijelo vino i ruzmarin kao lijek: Drevni prirodni eliksir za zdravlje

U svijetu prirodne medicine, bijelo vino i ruzmarin kao lijek predstavljaju moćnu kombinaciju koja se koristi još od vremena...
- Google oglasi -

Sladoled bez šećera: Zdrava i osvježavajuća poslastica za sve generacije

U potrazi ste za sladoledom koji je ukusan, osvježavajući, ali i zdrav? Sladoled bez šećera postaje sve popularniji izbor...

Prirodni lijek za dehidraciju: Kako napraviti izotonični napitak i koji čaj pomaže

Dehidracija može nastupiti brzo – bilo zbog vrućine, fizičkog napora, povraćanja, proljeva ili jednostavno premalog unosa tečnosti. Kada tijelo...

Ovo morate pročitati

Uživajte u čokoladi bez osjećaja krivice

Mliječna, tamna, s lješnicima ili kao nezaobilazni dio ukusnih...

Karmelićanska vodica – Srednjovjekovni eliksir lijek za tijelo, um i duh

Ovaj eliksir poznat je kao “karmelićanska vodica”, a ime...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas