Škodi i previše i premalo

-

Vitamini su danas sastavni dio života. Oni nas štite od prehlade, usporavaju starenje, smanjuju rizik od obolijevanja, navodno čak i od malignih bolesti. Neke vitamine uistinu treba stalno unositi u organizam kako ne bi došlo do manjka i ozbiljnih posljedica po zdravlje.

Drugi vitamini, koji se nakupe u organizmu, mogu tako nakupljeni preći dozvoljenu granicu i uzrokovati različite zdravstvene probleme.

- Google oglasi -

– Vitamini koji se tope u vodi, na primjer vitamin C, B6 ili PP, ne nakupljaju se u organizmu već se izlučuju mokraćom i znojem pa teško mogu preći dozvoljenu količnu u organizmu – kaže nutricionistkinja dr Sofija Jovičić.

Lijekovi i vitamini

– Čak i kad se to dogodi, oni se brzo odstranjuju iz tijela. Hipervitaminoza, odnosno prevelika količina vitamina, najčešće se odnosi na one vitamine koji su netopljivi u vodi, poput vitamina A, D i E, koji se tope u masti, ali i nakupljaju u masnom tkivu. To su vrlo važni vitamini: nakupljeni u “skladištima”, poput jetre i masnog tkiva, spremni su da djeluju u trenutku kada se pojavi potreba…

Oralna kontracepcija (pilula) smanjuje količine vitamina B6 i folne kiseline, no najgore neželjene učinke imaju laksativi jer sprječavaju apsorpciju vitamina A, D i E u crijevima.

Žene tokom trudnoće bi trebalo da koriste dvostruku količinu folne kiseline (400 mikrograma dnevno), vitamina D (10 mikrograma) i da povećaju količinu vitamina B6 (2,2 mg). Starije osobe, vegetarijanci, strastveni pušači i alkoholičari mogu takođe imati manjak nekih vitamina, kao što je vitamin C, što može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme. Uzimanje potrebnih količina vitamina u obliku različitih proizvoda po pravilu se preporučuju samo osobama koje imaju specifične zdravstvene probleme. U normalnim okolnostima dovoljno je pridržavati se pravila raznovrsne ishrane. Gotovo sva hrana, počev od ulja do povrća, od voća do mesa, od ribe do tjestenine, sadrži određene količine vitamina koje mogu zadovoljiti dnevne potrebe organizma. Uz to, prirodni vitamini koje dobijamo iz hrane djeluju bolje i uz manje nuspojava od onih iz pilule ili kapsula.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Žute fleke na koži: uzroci, simptomi i kada se treba zabrinuti

Žute fleke na koži mogu izgledati bezazleno, ali ponekad su znak da se u tijelu dešava nešto ozbiljnije. Bilo...

Ubrzan rad srca: uzroci, rješenja i prirodni načini za smirenje

Ubrzan rad srca, poznat i kao tahikardija, može biti prolazna pojava izazvana stresom, fizičkom aktivnošću ili emocijama, ali i...

Hipertireoza (ubrzan rad štitnjače): simptomi, terapija i prirodna podrška uz selen

Hipertireoza je poremećaj u radu štitnjače kod kojeg ova žlijezda proizvodi prekomjerne količine hormona. Hormoni štitnjače - tiroksin (T4)...

Prirodni lijek iz tvoje saksije – Otkrij šta sve liječi biljka debela koka!

Debela koka (Hylotelephium spectabile) je višegodišnja ukrasna biljka iz porodice Crassulaceae, prepoznatljiva po mesnatim listovima i ružičastim cvjetovima. Iako...
- Google oglasi -

Ranjenik biljka za rane, posjekotine, ogrebotine, opekotine

Ranjenik biljka (lat. Sanicula europaea), poznata i kao ranjenika, ranjenica ili ranilovka, od davnina se koristi u narodnoj medicini...

Kihanje ujutro? Evo šta ti tijelo pokušava reći!

Kihanje ujutro je veoma česta pojava, ali ga mnogi zanemaruju misleći da je riječ o bezazlenoj navici. Iako je...

Ovo morate pročitati

Popravite svoje raspoloženje ugodnim mirisima

Umjesto da odmah palite televizor čim uđete u kuću...

Najmoćnije prirodno sredstvo protiv oticanja nogu

Oticanje nogu je veoma česta zdravstvena pojava koja nastaje...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas