Jeste li se ikada zapitali zašto je bitno jesti povrće? Ima nešto čime je povrće jako bogato, a to je velika količina vlakana koja koriste našem organizmu. Taj neprobavljivi dio ugljikohidrata nalazi se u raznim namirnicama i hrani. Prema mišljenju nutricionista, dnevna potreba za vlaknima je otprilike 30g, a namirnice koje ih sadrže najviše su cjelovite žitarice, orašasti plodovi, zeleno, sirovo i sušeno povrće te voće. Unos preporučene dnevne količine vlakana u organizam smanjuje zadržavanje hrane u crijevima.
Dijelimo ih na dvije skupine, a to su topiva vlakna koja su meka i kašasta (sadrže ih grah, mahunarke i voće s košticom) te netopiva vlakna koja su tvrda i gruba, a koja su važna za probavu (nalazimo ih u povrću, kori voća, ljuskama, mekinjama i sušenom povrću).
Nedostatak vlakana u prehrani uzrokuje probleme s probavom, a ako ih pojedemo u preporučenoj količini, trebamo piti i dosta vode. Naime, kad vlakna dođu u debelo crijevo, ona upijaju vodu i ostale otpadne tvari te potom izlaze iz organizma putem stolice. Ako je organizam dehidriran, stolica neće biti redovita i bit će tvrda.
Osim što vlakna čine dobro za zdravlje našeg organizma, pomažu i pri održavanju idealne tjelesne težine. Prema brojkama stoji da osam grama vlakana na tisuću unesenih kalorija potiče gubitak do dva kilograma kroz dulji period. Mahune sadrže puno vlakana, a zdrave su i za kosti jer imaju vitamin K.
Dakle, vidimo da su vlakna zaista bitna za naš organizam. A kad već pričamo o njihovim bitnim karakteristikama, treba naglasiti i kako pomažu kod sprečavanja bolesti krvnih žila i srca jer smanjuju asimilaciju masnoća i šećera. Zato su vlakna svakako dobra za neke oblike šećernih bolesti.
Izvor: živizdravo.hr