Da bi štitna žlijezda proizvodila svoje hormone, neophodan joj je jod koji unosimo preko hrane i vode.
Ova žlijezda svaki dan treba oko 200 mikrograma joda.
Najveći izvor ovog minerala su prije svega sve vrste ribe, zatim sirevi i mliječni proizvodi. U voću ćemo pronaći veoma malo joda, osim u ananasu i jabukama, koji se izdvajaju kao namirnice bogate jodom. Od povrća najveću količinu ovog minerala imaju grah, krompir, paradajz i luk. Međutim, ni sa jodom ne treba pretjerivati, jer može doći do oštećenja štitne žlijezde.
Hrana koja je bogata mastima i šećerima, kao i nedostatak vitamina C i A, mogu uticati na smanjenje joda u našem organizmu.
Isto tako, riba kao najveći izvor ovog minerala, termičkom obradom gubi polovinu sadržaja joda, a krompir više od jedne trećine.
Zbog toga uvijek treba izbjegavati dugo kuhanje hrane, posebno bez poklopca, te prednost dati blanširanju i kuhanju u ekspres loncu. Da bi se u namirnicama sačuvao jod, potrebno ih je držati na suhom i hladnom mjestu ili u frižideru.
Jod spada u oligoelemente, odnosno minerale koji su zastupljeni u maloj količini u našem organizmu, ali su neophodni za zdravu funkciju cijelog tijela.
Ko ima hipertireozu ne smije jesti ovaj lijek
probati čemo
šećerko ,pravi mali muški pogodi tko to kaže
Da li to važi i za mene jer sam operirala desni režanj pa sada pijem etirox hvala