Herbarium – Sljez crni

-

Familija: Malvaceae
Narodni: Sljez crni
Latinski: Malva silvestris
Ljekarski: Folia, Flores Malvae
Engleski: High mallow
Njemački: Malve Wilde
Talijanski: Malva
Francuski: La malve maume silvestre

Nalazište:

Raste u blizini naselja, po napuštenim zemljištima, među ruševinama i po jarcima.

- Google oglasi -

Opis:

Dlakava stabljika visoka je oko 30—60 cm. Okrugli srcoliki listovi na dugim peteljkama rascijepljeni su 5—7 puta, a na obodu su narovašeni. S gornje su strane tamnozeleni, s donje svijetliji i fino dlakavi. Biljka nema mirisa, a okus joj je sluzavo opor. Iz pazušaca listova rastu po 2—4 svjetlocrveno-ljubičasta cvijeta, isprugana tamnim plavičastim prugama.

Cvjetni vjenčić ima 5 sraslih latica, koje sušenjem pomodre. Iz čaške vire mnogobrojni prašnici. Plodnica je okrugla, spljoštena i mnogostruko pregrađena.

Sadrži:

- Google oglasi -

kalij, kalcij, natrij, fosfor i sumpor. U cvijetu ima mnogo sluzi i antocijana malvina, pa je zato čaj sluzav i opalescira. Sadrži i jedan klorid koji prelazi u malvidin i glukozu. U listu ima tanina.

Bere se:

Cvate od lipnja do rujna. Cvijet se bere po suhom vremenu, dok još nije potpuno rasvjetan. Sušiti se mora brzo. Pri tom pomodri. Treba ga odmah zatvoriti da od svjetla ne poblijedi i od vlage ne popljesnivi. Korijen se bere u proljeće i jesen. Dobro opran, oguljen i razrezan mora se brzo sušiti.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Čaj od 15 g cvijeta kuhanog u 2,5 dl mješavine od pola vode i pola vina, s 2 velike žlice meda, služi za grgljanje i piće protiv kataralne upale dišnih putova. Omekšava sluz i olakšava njezino izbacivanje.

Ako se 40 dana pije triput dnevno po 1 šalica čaja od 20 g korijena i cvijeta kuhanog s 2 velike žlice meda, to regulira probavu, liječi od oteklina u grlu i pospješuje iskašljavanje. Dobro je također grgljati čajem pripremljenim od jednakih dijelova crnog sljeza i kadulje (Salvia officinalis).

Kad je riječ o bolestima dišnih organa, djelovanje crnog sljeza još je bolje pomiješa li se s cvijetom divizme (Verbascum thapsiforme) i medom: piju se 2 male šalice dnevno, u gutljajima.Svi navedeni čajevi pomažu i protiv hemoroida, čireva, promuklosti i kašlja, pa čak i bolovi uha prestaju kad se uho pari čajem od sljezova cvijeta.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...

Znojenje noću: Zašto se znojimo noću i kako to spriječiti?

Znojenje noću je problem koji pogađa mnoge ljude, a može imati različite uzroke – od bezazlenih do ozbiljnih. Ako...

Bijelo vino i ruzmarin kao lijek: Drevni prirodni eliksir za zdravlje

U svijetu prirodne medicine, bijelo vino i ruzmarin kao lijek predstavljaju moćnu kombinaciju koja se koristi još od vremena...
- Google oglasi -

Sladoled bez šećera: Zdrava i osvježavajuća poslastica za sve generacije

U potrazi ste za sladoledom koji je ukusan, osvježavajući, ali i zdrav? Sladoled bez šećera postaje sve popularniji izbor...

Prirodni lijek za dehidraciju: Kako napraviti izotonični napitak i koji čaj pomaže

Dehidracija može nastupiti brzo – bilo zbog vrućine, fizičkog napora, povraćanja, proljeva ili jednostavno premalog unosa tečnosti. Kada tijelo...

Ovo morate pročitati

Ako ste pušač nije pitanje hoćete li, nego kakvu ćete bolest dobiti

Znanstvenici su otkrili da pušenje jedne kutije cigareta dnevno...

Njega kože lica sa prirodnim mješavinama

Njega lica svakako je higijenska rutina koju treba što...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas