Herbarium – Sljez crni

-

Familija: Malvaceae
Narodni: Sljez crni
Latinski: Malva silvestris
Ljekarski: Folia, Flores Malvae
Engleski: High mallow
Njemački: Malve Wilde
Talijanski: Malva
Francuski: La malve maume silvestre

Nalazište:

Raste u blizini naselja, po napuštenim zemljištima, među ruševinama i po jarcima.

- Google oglasi -

Opis:

Dlakava stabljika visoka je oko 30—60 cm. Okrugli srcoliki listovi na dugim peteljkama rascijepljeni su 5—7 puta, a na obodu su narovašeni. S gornje su strane tamnozeleni, s donje svijetliji i fino dlakavi. Biljka nema mirisa, a okus joj je sluzavo opor. Iz pazušaca listova rastu po 2—4 svjetlocrveno-ljubičasta cvijeta, isprugana tamnim plavičastim prugama.

Cvjetni vjenčić ima 5 sraslih latica, koje sušenjem pomodre. Iz čaške vire mnogobrojni prašnici. Plodnica je okrugla, spljoštena i mnogostruko pregrađena.

Sadrži:

- Google oglasi -

kalij, kalcij, natrij, fosfor i sumpor. U cvijetu ima mnogo sluzi i antocijana malvina, pa je zato čaj sluzav i opalescira. Sadrži i jedan klorid koji prelazi u malvidin i glukozu. U listu ima tanina.

Bere se:

Cvate od lipnja do rujna. Cvijet se bere po suhom vremenu, dok još nije potpuno rasvjetan. Sušiti se mora brzo. Pri tom pomodri. Treba ga odmah zatvoriti da od svjetla ne poblijedi i od vlage ne popljesnivi. Korijen se bere u proljeće i jesen. Dobro opran, oguljen i razrezan mora se brzo sušiti.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Čaj od 15 g cvijeta kuhanog u 2,5 dl mješavine od pola vode i pola vina, s 2 velike žlice meda, služi za grgljanje i piće protiv kataralne upale dišnih putova. Omekšava sluz i olakšava njezino izbacivanje.

Ako se 40 dana pije triput dnevno po 1 šalica čaja od 20 g korijena i cvijeta kuhanog s 2 velike žlice meda, to regulira probavu, liječi od oteklina u grlu i pospješuje iskašljavanje. Dobro je također grgljati čajem pripremljenim od jednakih dijelova crnog sljeza i kadulje (Salvia officinalis).

Kad je riječ o bolestima dišnih organa, djelovanje crnog sljeza još je bolje pomiješa li se s cvijetom divizme (Verbascum thapsiforme) i medom: piju se 2 male šalice dnevno, u gutljajima.Svi navedeni čajevi pomažu i protiv hemoroida, čireva, promuklosti i kašlja, pa čak i bolovi uha prestaju kad se uho pari čajem od sljezova cvijeta.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Povišen kortizol i simptomi koje ne smijete ignorisati – Prirodni lijekovi za smanjenje kortizola

Kortizol je hormon koji luči nadbubrežna žlijezda, a često ga nazivaju i „hormonom stresa“. Njegova glavna funkcija je pomoć...

Zanoktice – uzrok, njega i prirodni načini liječenja

Zanoktice su male, ali često bolne upale kože oko nokta koje se mogu pretvoriti u veći problem ako se...

Kuhana pšenica: Zaboravljena žitarica koja liječi i pomaže kod mršavljenja

Kuhana pšenica je jedan od najjednostavnijih, ali i najzdravijih prirodnih obroka koji su naši preci redovno konzumirali. Danas, kada...

Ruski melem za rane – Prirodni lijek koji njeguje i štiti kožu

Kada dođe do manjih rana, ogrebotina ili iritacija na koži, mnogi se okreću prirodnim rješenjima. Jedno od najpoznatijih i...
- Google oglasi -

Poriluk(prasa): Zaboravljeno povrće s moćnim utjecajem na zdravlje

Poriluk ili prasa je jedna od onih namirnica koja često ostaje u sjeni popularnijih povrća poput luka ili češnjaka,...

Tijelo ti šalje signale – prepoznaj simptome hormonalnih promjena na vrijeme

Hormonalne promjene utiču na gotovo svaki aspekt našeg tijela - od raspoloženja, apetita i sna, do menstrualnog ciklusa, plodnosti...

Ovo morate pročitati

Glaukom (očni tlak) vrste, liječenje i prehrana kod glaukoma

Glaukom je progresivna bolest očnog živca koja, ako se...

Pčelinji hljeb (perga) za savršenu krvnu sliku

Pčelinji hljeb fermentirana je pelud koju su pčele preradile...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas