Herbarium – Timjan Vrtni

-

Nazivi biljke

Familija: Labiatae
Narodni: Timijan vrtni
Latinski: Thymus vulgaris
Ljekarski: Thymi herba, folium, aetheroleum
Engleski: Garden rhyme
Njemački: Gancnthynian
Talijanski: Timo hurtico
Francuski: Le thyrn

Nalazište:

Livadnu vrstu, thymus serpyllum, koju zovu timijan, nalazimo na suhim travnjacima, suncu izloženim mjestima brežuljaka, uz jarke i putove, iznad spilja i uz more. Thymus vulgaris, tzv. majčina dušica, uzgaja se u vrtovima.

Opis:

To je trajna biljka, drvenasta donjeg dijela, slična grmu polegnutom po zemlji, iz kojega  izlaze uspravne, po 20 cm visoke vriježe, crvene boje dok u mlad . Listovi su sitni, jajoliki, na vrhu zašiljeni, kratkih peteljki. Grimizni, ponekad i modri cvjetovi tvore na vršcima stabljike okrugle cvatove, jakog i ugodna mirisa.

- Google oglasi -

Sadrži:

Željezo, kalcij, eterično ulje, smolu, tanin, gorke tvari, saponozide i fenolske spojeve, timol, karvakrol, cimen, borneo, linalol i pimen, koji biljci omogućuju jako antiseptičko djelovanje. Najviše eteričnog ulja ima biljka oko 2 sata poslije podne. Ono je mrkocrveno, aromatično, ljuta okusa, a miriše na timol.

Bere se:

Cvate od svibnja do rujna. Sabiru se mladice s cvjetovima prije i za vrijeme cvatnje. Upotrebljava se samo gornji dio vriježa, a ne donji, drveni dio. Mora se rezati nožem, a ne trgati, da se ne ošteti drveni dio iz kojega biljka raste.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Biljka ulazi u sastav različitih antitussica, tj. sredstava protiv kašlja, a također zubnih voda i pasta. Svi patentirani industrijski sirupi protiv kašlja mješavine su ekstrakta ili ulja majčine dušice i timijana, jer smiruje grčeve bronhija i kašalj, Obje vrste timusa liječe od želučanih smetnja, bolesti pluća i dišnih organa, tvrdokornog kašlja, angine, difterije, slabokrvnosti, prejakog izljeva žuči, upale mokraćnog mjehura i bubrega, slabosti živaca, neurastenije, nervoze zbog alkoholizma, vrtoglavice, bolova u zglobovima, škrofuloze, hunjavice i ženskih bolesti. Kupke u odvaru te biljke jačaju živce i fizičku snagu bolesnika. Od slabih živaca, reurne, iščašenja, drhtavosti udova poslije kljenuti, liječe oblozi i kupke u odvaru timijana, uz masiranje udova njegovim uljem. Protiv crijevnih parazita (trychocephalus, ankylostoma duodenale i oxyuris verrnicularis), ako su oni nađeni u stolici, treba popiti, prema starosti, 2-8 g timola pomiješanog s voćnim sokom, a odmah zatim 2 velike žlice ricinusova ulja. Dobro je, također, 20 g biljke popariti s 2,5 dl kipu će vode, dodati 1 veliku žlicu meda i piti u toku 4-6 tjedana po 1 malu šalicu dnevno.

Sredstvo protiv kašlja, bronhitisa, nesanice, plućnog katara, migrene, astme, proljeva, nadimanja, želučanog čira i škrofula, priprema se tako da se 1 velika žlica timijana ili majčine dušice popari s 3-4 dl kipuće vode, zatim se to ostavi da poklopljeno stoji  15 min., nakon. toga se procijedi, doda se 1 velika žlica meda i sok od pola limuna. Pije se u gutljajima u toku dana.

- Google oglasi -

Protiv velikog kašlja dobro je 3 velike žlice lišća timijana popariti s ½  I kipuće vode, ostaviti to 2 sata da stoji i zatim procijediti i dodati 2 velike žlice meda. Pije se svaki sat po 1 velika žlica. Jednako se postupa i s mješavinom od jednakih dijelova timijana, ili majčine dušice i lista pitoma kestena (Castania sativa), ili mješavinom od majčine dušice, pitoma kestena i rosulje (Drossera rotundifolia). Najčešće se, ipak u tu svrhu 10 g cijele biljke popari litrom kipuće vode, a pije se 4-6 šalica dnevno.

Majčina dušica, kuhana u vinu s jednakom količinom korijena oslada (Polipodium vulgare) i komorača (Fructus foeniculi), liječi od kašlja s krvarenjem i ublažuje astmu. Pije se ujutro, natašte. Prsni čaj priprema se tako da se 3 velike žlice mješavine od po 2 g cvijeta crnog sljeza (Malvae silvestris), divljeg maka (Papaver rhoeas) i divizme (Verbascum thapsus), zatim 4 g aniša (Fructus anisi), 15 g korijena bijelog sljeza (Radix althaea), 20 g lista majčine dušice (ili timijana), 25 g slatkog korijena (Radix glycyrrhizae) i 30 g lišća bijelog sljeza (Folia althaeae) – sve usitnjeno  preliju s ½  I kipuće vode, pa se to poklopi i nakon 2 sata procijedi, a dodaju se i 2 velike žlice meda. Pije se svaka 2 sata po 1 velika žlica.

Liječi od bronhitisa, upale pluća i gnojenja u plućima. Dobro je 1 veliku žlicu mješavine od po 15 g majčine dušice, korijena jagorčevine (Primula officinalis) i lišća podbjela (Tussilago farfara) preliti s 2,5 dl kipuće vode, ostaviti da poklopljeno odstoji  15 min., zatim procijediti i dodati 1 kavsku žličicu meda. Pije se toplo u gutljajirna, 3-4 šalice dnevno. Taj čaj razrnekšava sluz u bronhijama i olakšava iskašljavanje. Protiv nadimanja i bolova u trbuhu od vjetrova ili neuredne menstruacije treba 3 velike žlice mješavine od po 20 g majčine dušice, nane (Mentha piperita), kamilice (Flores chamomillae) i stolisnika (Achil1eamiIIefolium), popariti s ½  I kipuće vode, zatim ostaviti da poklopljeno stoji 3 sata i procijediti.

Pije se toplo, svaki sat po 1 velika žlica. Jednako se postupa i s mješavinom od po 30 g majčine dušice, stolisnika i kamilice, te 10 g slatkog korijena. Taj čaj pomaže protiv kroničnog katara želuca, osnažuje srce, a stvara i krv, pa se preporučuje slabokrvnima. Protiv neurastenije s poremećajima u želucu i bolovima u zglobovima treba 4-6 g majčine dušice popariti s 2,5 dl kipuće vode, dodati 1 kavsku žličicu meda i soka od limuna.

Pije se triput dnevno po 1 šalica. Umjesto pravog čaja može se 1 dio majčine dušice i po 2 dijela lazarkinje (Asperu1a odorata), mladog lišća jagode (Fragaria vesca) i kupine (Rubus fruticosus) popariti odgovarajućom količinom kipuće vode, procijediti, zasladiti medom i dodati limunova soka.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Koje su koristi koprive za zdravlje?

Kopriva je samonikla biljka sa izuzetnim zdravstvenim vrijednostima. Kopriva ima vrlo dugu povijest u narodnoj medicini, stoga nije ni...

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...
- Google oglasi -

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Ovo morate pročitati

Epidemija gojaznosti je neuništiva: 40 posto Amerikanki je gojazno

Broj gojaznih Amerikanaca ne prestaje da raste, a neke...

Superbobica koja snižava visoki krvni tlak i drži holesterol pod kontrolom

Aronija kao lijek pravi je izvori zdravlja. Pomaže u...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas