Herbarium – Despik

-

Nazivi biljke

Familija: Labiatae
Narodni: Despik
Latinski: Lavandula vera
Ljekarski: Oleum, Flores lavandulae
Engleski: Lavender
Njemački: Lavendel echter
Talijanski: Lavanda
Francuski: La lavande

Nalazište:

Raste svuda po kršu i suhim predjelima Primorja i Dalmacije, a uzgaja se i po vrtovima.

Opis:

To je trajna, samonikla, 40-60 cm visoka, razgranata, četvorouglata stabljika, gusto obrasla sjedećim, lancetastim, ružmarinu sličnim listovima koji su na rubu zavrnuti prema dolje, tamniji na naličju, a svjetliji odozgo. Zbog dlakavosti se cijela biljka čini siva. Modri cvjetovi poredani su oko vrha stabljike u klasu sitnog cvata. Cvijet ima 4 prašnika. Aromatična je mirisa i okusa.

- Google oglasi -

Sadrži:

U osušenom cvijetu 0,5 %—3 % gorkih tvari i eteričnog ulja, zatim oko 10 % tanina, 35—62 % linalil acetata, slobodni lineol, geraniol, cinen, ocimen, bomeol, cineol, kumarin, razne ketone, propionate i valerianate.

Bere se:

Cijela stabljika u rujnu, a vršci stabljike s cvjetovima u srpnju i kolovozu, kad cvate. Upotrebljavaju se cvjetovi i listovi, koji se suše u hladu, na zračnom mjestu.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Despikovo ulje ublažuje migrenu i nervoznu glavobolju ako se njime nataru sljepoočnice, čelo, šija i mjesto iza uha. Ako se 5—10 kapi despikova ulja uzme na šećeru, smiruje uzbuđenost, bolove oko srca, depresiju, navalu krvi u glavu, vrtoglavicu i uklanja nesvjesticu, želučane smetnje, lošu probavu, vjetrove, grčeve maternice i crijeva.

Kad se 1 šaka despikova cvijeta potopi u bocu s 2,5 dl maslinova ulja, pa se boca, slabo začepljena vatom, ostavi na suncu ili na toplom mjestu 6—8 tjedana, dobije se despikovo ulje koje je sastavni dio ljekarničkih preparata: Spiritus lavandulae, Spiritus aromaticus, Sapo glycerinatus liquidus, Mixtura oleobalsamica, Formaldehydum saponatum itd. Doda li se despikovu ulju borovičinog i terpentinova ulja, pa tom mješavinom, koja podražuje kožu, masira oboljeli dio, to daje laganu lokalnu anesteziju pa stišava bol. Despik služi često i kao korigens drugim lijekovima. Cvijet despika sastavni je dio ljekarničkih čajeva: Species aromaticae i Species pro balneo.

- Google oglasi -

Ako 15 g despikova cvijeta potopimo u 100 g alkohola, pa pošto to odstoji 10—14 dana procijedimo, dobijemo tinkturu despika. Maže li se njome koža na glavi, porast će kosa, a perut nestati. Odvar za obloge priprema se tako da se 1—1,5 kg cijele biljke, sitno izrezane, kuha u 12 1 vode sat i pol do dva sata, zatim se to ohladi i procijedi. Za kupanje se cijela ta količina procijedi u kupaonsku kadu, u vodu za kupanje. Takve kupke jačaju oslabjele, otklanjaju boli donjeg trbuha, neuredne menstruacije, »bijeli cvijet«, reumu i giht. Dobro je odvaru dodati i smrekova lišća.

Čaj despikova cvijeta oživljuje, čisti, omekšava sluz i oslobađa tijelo nepotrebnih sokova ako se dnevno piju 2 šalice čaja pripremljenog od 1 velike žlice cvijeta prelivenog s 2 dl kipuće vode. Isti čaj služi i za inhalaciju, kao lijek protiv astme.

Despik uspavljuje, lagano snizuje temperaturu, smiruje nadražljivost i regulira rad srca. Čaj od 10 g despika na 200 g kipuće vode pije se — 4 šalice dnevno — radi ublaživanja nadražaja na kašalj i protiv gušenja od bronhijalnih grčeva kod jakog kašlja. Za inhalaciju se tome čaju doda 5—10 g alkohola, ili se 1—2 kavske žličice alkoholature despika stavi u lonac kipuće vode. Ovako inhaliran despik ubija klice u dišnim putovima i mijenja i sastav sluzi, koju bronhi tada izlučuju.

Dokazano je da u slučaju običnih bolesti i upala grkljana, nosa, ždrijela i dušnika, praćenih čestim kihavicama, promuklošću i bolovima u guši, pomaže, uz inhalaciju despikom, grgljanje čajem od kadulje (Salviae officinalis) i kamilice (Flores chamomillae). To naročito vrijedi za upalu nosa, guše i šupljina uz krajnike, kad je sve »začepljeno«, što otežava disanje, uzrokuje glavobolju i opću nelagodnost.

Inhalacija je u tim slučajevima vrlo korisna. Još je djelotvornije ako se despiku doda jednaki dio kamilice, pa se dvije velike žlice te mješavine preliju s ½ l kipuće vode, zatim to ostavi poklopljeno da stoji 10 minuta i procijedi. Piju se 3 šalice dnevno u gutljajima svakih pola sata.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Da li znate zašto je kuhana mrkva zdravija od svježe mrkve

Poznato je da prilikom kuhanja povrće gubi neke od...

Cvekla – Cikla kao lijek veliki prijatelj našeg organizma

Cvekla vodi porijeklo sa obala Sredozemlja i poznata je...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas