Herbarium – Kupina

-

Nazivi biljke

Familija: Rosaceae
Narodni: Kupina
Latinski: Rubus fruticosus
Ljekarski: Folium et fructus rubi fruticosi
Engleski: Blackberry
Njemački: Brombeere echte
Talijanski: Rovo
Francuski: La ronce frutescente

Nalazište:

Raste na rubovima oranica, u grmlju, sumama, šikarama i živicama. uz putove i potoke, na neobrađenu zemljištu, po brdima i planinama.

Opis:

To je grm dugačkih, ravnih Hi kao luk savijenih grana punih jakog trnja. Listovi su troperasti ili petoro-perasti, na obodu pilasto nazubljeni. Cvijet je bijel, ponekad svjetlo-ružičast, a cvate u kitama. Plod je crna. ukusna boba.

- Google oglasi -

Sadrži:

Željezo, kalcij, natrij, vitamine, tanin, alkaloid, jabučnu i vinsku kiselinu. sol i šećer.

Bere se:

Korijen i mladi listovi s vršikama sabiru se u proljeće i jesen, cvijet za vrijeme cvatnje, od svibnja do kolovoza, a listovi u lipnju i srpnju, dok su još mladi. Plodovi se beru ili zeleni, tj. nezreli, pa se suše, ili zreli, crni, potkraj ljeta.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Korijen, lišće i plod upotrebljavaju se u slučaju upale krajnika, guše i rana u grlu i ždrijelu, za grgljanje i ispiranje, jer stežu i osvježuju. Od lišća kupine s jednakim dijelovima lisca jagode (Fragaria vesca), lazarkinje (Asperula odorata) i timijana (Thymus serpyllum) priprema se čaj koji utežuje zeđ, rashlađuje, potiče na mokrenje i tako pomaže izlučivanje loših sokova iz tijela. Prejake menstruacije ublažuje čaj od kupinova cvijeta, pomiješanog s lišćem i grančicama imele (Viscum album) bez boba.

Isti čaj služi i za grgljanje protiv upala grla. Čaj pripremljen od 20 g lišća prelitog s 1 I kipuće vode, ili odvar od 800 g lisca u omjeru 10 g lišća prema 100 g vode, kojemu se doda 200 g sirupa od ploda kupine, sluzi za ispiranje grla, češće u toku dana. Za jačanje zubnog mesa dobro je žvakati mlado lišće. Zdravi zeleni listovi suše se u hladu, i dobro osušeni spreme u vrećice ili kutijice. Zelen, osušen i u prah stucan plod uzima se samo na vrhu noža 2-3 puta dnevno, s malo vode ili vina, protiv hemoroida. Protiv lišaja i kožnih osipa pije se čaj od posve mladih pupova.

- Google oglasi -

Čaj od lišća uklanja teškoće mokrenja i probave, a isto tako i čaj od korijena ako se pije 1 šalica dnevno. Kupina cisti i krv. U tu se svrhu 1 velika žlica usitnjenog lišća s vršikama zakuha u 2,5 dl vode, i čini uzavre, sklanja se s vatre, zatim to poklopljeno stoji 15 min., pa se ocijedi, doda se 1 velika žlica meda i izmiješa. Pije se toplo, vise puta dnevno. Ako se upotrebljava za grgljanje, ne treba dodati meda. Zdrave zrele bobe ugodna su okusa, pospješuju probavu, a zalivene vinom i posute šećerom i cimetom jačaju slab želudac.

Kuhane u vodi daju osvježujuće piće za bolesne i rekonvalescente. Pije se 1 velika žlica soka u čaši vode. Sirove bobe, kao i pekmez od njih, ublažuju proljev i ciste od glista. Sok, istisnut iz svježih boba, olakšava znojenje i iskašljavanje sluzi. Tinktura za jačanje želuca priprema se tako da se saka boba s 5 velikih žlica meda, ili ¼ kg kandisa, namoči u 1 l rakije ili konjaka, pa se sve ostavi na suncu ili na toplom mjestu 6-8 tjedana. Pije se po 1 likerska čašica na dan.

Protiv trakavice treba 3 dana jesti vrlo malo šunke, izmiješane s haringom i malo juhe, i što više zrelih kupina. Četvrti dan ne jede se ništa, ali se uzmu 2 velike žlice ricinova ulja s dosta sirupa od kupine. Od koštica prijesnih boba i od sirupa trakavica oboli, pa izlazi bez teškoća. Sirup od boba pomaže i u bolestima s visokom temperaturom, a kako hladi, osvježuje i krijepi, preporuča se rekonvalescentima. Ljudi slaba želuca treba da piju 1-2 rakijske čašice sirupa dnevno.

Čaj od korijena i njegovih žila, kuhanih u crnom vinu, obustavlja krvarenje kod žena u klimakteriju.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

1 komentar

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Koje su koristi koprive za zdravlje?

Kopriva je samonikla biljka sa izuzetnim zdravstvenim vrijednostima. Kopriva ima vrlo dugu povijest u narodnoj medicini, stoga nije ni...

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...
- Google oglasi -

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Ovo morate pročitati

Liječenje jabukama

Liječenje traje 2 ili 3 dana pri čemu se...

5 jednostavnih savjeta: Kako da se ponovo motivišete kada izgubite motivaciju

Ako izgubite motivaciju, ponekad je teško ponovo se motivisati....
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas