Herbarium – Kupina

-

Nazivi biljke

Familija: Rosaceae
Narodni: Kupina
Latinski: Rubus fruticosus
Ljekarski: Folium et fructus rubi fruticosi
Engleski: Blackberry
Njemački: Brombeere echte
Talijanski: Rovo
Francuski: La ronce frutescente

Nalazište:

Raste na rubovima oranica, u grmlju, sumama, šikarama i živicama. uz putove i potoke, na neobrađenu zemljištu, po brdima i planinama.

Opis:

To je grm dugačkih, ravnih Hi kao luk savijenih grana punih jakog trnja. Listovi su troperasti ili petoro-perasti, na obodu pilasto nazubljeni. Cvijet je bijel, ponekad svjetlo-ružičast, a cvate u kitama. Plod je crna. ukusna boba.

- Google oglasi -

Sadrži:

Željezo, kalcij, natrij, vitamine, tanin, alkaloid, jabučnu i vinsku kiselinu. sol i šećer.

Bere se:

Korijen i mladi listovi s vršikama sabiru se u proljeće i jesen, cvijet za vrijeme cvatnje, od svibnja do kolovoza, a listovi u lipnju i srpnju, dok su još mladi. Plodovi se beru ili zeleni, tj. nezreli, pa se suše, ili zreli, crni, potkraj ljeta.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Korijen, lišće i plod upotrebljavaju se u slučaju upale krajnika, guše i rana u grlu i ždrijelu, za grgljanje i ispiranje, jer stežu i osvježuju. Od lišća kupine s jednakim dijelovima lisca jagode (Fragaria vesca), lazarkinje (Asperula odorata) i timijana (Thymus serpyllum) priprema se čaj koji utežuje zeđ, rashlađuje, potiče na mokrenje i tako pomaže izlučivanje loših sokova iz tijela. Prejake menstruacije ublažuje čaj od kupinova cvijeta, pomiješanog s lišćem i grančicama imele (Viscum album) bez boba.

Isti čaj služi i za grgljanje protiv upala grla. Čaj pripremljen od 20 g lišća prelitog s 1 I kipuće vode, ili odvar od 800 g lisca u omjeru 10 g lišća prema 100 g vode, kojemu se doda 200 g sirupa od ploda kupine, sluzi za ispiranje grla, češće u toku dana. Za jačanje zubnog mesa dobro je žvakati mlado lišće. Zdravi zeleni listovi suše se u hladu, i dobro osušeni spreme u vrećice ili kutijice. Zelen, osušen i u prah stucan plod uzima se samo na vrhu noža 2-3 puta dnevno, s malo vode ili vina, protiv hemoroida. Protiv lišaja i kožnih osipa pije se čaj od posve mladih pupova.

- Google oglasi -

Čaj od lišća uklanja teškoće mokrenja i probave, a isto tako i čaj od korijena ako se pije 1 šalica dnevno. Kupina cisti i krv. U tu se svrhu 1 velika žlica usitnjenog lišća s vršikama zakuha u 2,5 dl vode, i čini uzavre, sklanja se s vatre, zatim to poklopljeno stoji 15 min., pa se ocijedi, doda se 1 velika žlica meda i izmiješa. Pije se toplo, vise puta dnevno. Ako se upotrebljava za grgljanje, ne treba dodati meda. Zdrave zrele bobe ugodna su okusa, pospješuju probavu, a zalivene vinom i posute šećerom i cimetom jačaju slab želudac.

Kuhane u vodi daju osvježujuće piće za bolesne i rekonvalescente. Pije se 1 velika žlica soka u čaši vode. Sirove bobe, kao i pekmez od njih, ublažuju proljev i ciste od glista. Sok, istisnut iz svježih boba, olakšava znojenje i iskašljavanje sluzi. Tinktura za jačanje želuca priprema se tako da se saka boba s 5 velikih žlica meda, ili ¼ kg kandisa, namoči u 1 l rakije ili konjaka, pa se sve ostavi na suncu ili na toplom mjestu 6-8 tjedana. Pije se po 1 likerska čašica na dan.

Protiv trakavice treba 3 dana jesti vrlo malo šunke, izmiješane s haringom i malo juhe, i što više zrelih kupina. Četvrti dan ne jede se ništa, ali se uzmu 2 velike žlice ricinova ulja s dosta sirupa od kupine. Od koštica prijesnih boba i od sirupa trakavica oboli, pa izlazi bez teškoća. Sirup od boba pomaže i u bolestima s visokom temperaturom, a kako hladi, osvježuje i krijepi, preporuča se rekonvalescentima. Ljudi slaba želuca treba da piju 1-2 rakijske čašice sirupa dnevno.

Čaj od korijena i njegovih žila, kuhanih u crnom vinu, obustavlja krvarenje kod žena u klimakteriju.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

1 komentar

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...

Znojenje noću: Zašto se znojimo noću i kako to spriječiti?

Znojenje noću je problem koji pogađa mnoge ljude, a može imati različite uzroke – od bezazlenih do ozbiljnih. Ako...

Bijelo vino i ruzmarin kao lijek: Drevni prirodni eliksir za zdravlje

U svijetu prirodne medicine, bijelo vino i ruzmarin kao lijek predstavljaju moćnu kombinaciju koja se koristi još od vremena...
- Google oglasi -

Sladoled bez šećera: Zdrava i osvježavajuća poslastica za sve generacije

U potrazi ste za sladoledom koji je ukusan, osvježavajući, ali i zdrav? Sladoled bez šećera postaje sve popularniji izbor...

Prirodni lijek za dehidraciju: Kako napraviti izotonični napitak i koji čaj pomaže

Dehidracija može nastupiti brzo – bilo zbog vrućine, fizičkog napora, povraćanja, proljeva ili jednostavno premalog unosa tečnosti. Kada tijelo...

Ovo morate pročitati

Par primjera, kako uzimati dodatke

Ukoliko nije drugačije naznačeno, dodatke bi trebalo da uzimate...

Leblebija – Slanutak

Leblebija je povrtna kultura koja se najviše uzgaja u...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas