Ishrana tokom mjeseca ramazana: Koju hranu i pića treba izbjegavati?

-

Ishrana u ramazanu tokom predstojećeg mjeseca posta ramazana, razlikuje se od svakodnevne ishrane. Stoga je potrebno obratiti pažnju na savjete ljekara i nutricionista kako bi organizam funkcionirao bez većih problema i tokom posta.

Ishrana u ramazanu

Izbjegavati kaloričnu hranu
Tokom mjeseca posta preporučuje se ishrana bogata vitaminima, mineralima i oligo elementima. Da koristite sezonske salate, voće i povrće. Izbjegavati kaloričnu hranu, prilikom iftara izbjegavati gazirana pića, i to hladna pića. Koristiti mlaku vodu i sokove, iftariti se hurmom preporuka je svima.

- Google oglasi -

Masna hrana ne zadovoljava dnevne potrebe čovjeka u toku dana i luči se putem kože. U namirnice koje organizam probavlja sporije spadaju grašak, ječam, pšenica, grah, riža… Lako probavljive namirnice, s druge strane, su one koje sadrže šećer i bijelo brašno. Vlakna koja uvelike hrane organizam tokom dana su ona iz voća s korom te sušeno voće među kojima kajsije, smokve ili šljive.


Kada je riječ o piću, postačima se tokom ramazana ne preporučuje konzumiranje gaziranih pića koja imaju loš utjecaj na organizam te izazivaju smetnje u želucu i crijevima. Tako da je bolje da ako se može konzumira toplija voda, prirodni sokovi na sobnoj temperaturi ugrijani kako bi organizam bio zaštićen.

Čuvati se povišenog tlaka
Tegobe su uglavnom gastrološkog karaktera i javljaju se sat ili dva nakon iftara, uslijed prejedanja i konzumacije veće količine hrane. Tu su bolovi u stomaku, povraćanje. Pacijenti koji imaju visok pritisak, a ne piju redovno lijekove mogu biti u stanju povišenog tlaka.

Postači koji svakodnevno uzimaju redovne terapije lijekova također mogu uskladiti uzimanje medicinskih aparata s cjelodnevnim postom.
Primati redovnu terapiju lijekova i postiti je moguće tako što ćete lijekove uzimati na sehuru i na iftaru. Ukoliko pacijent mora uzimati lijekove, onda se post ne preporučuje.S obzirom na dolazak toplijih dana, starijim osobama preporučuje se da ne izlaze i svoje obaveze da prilagode ujutro do 10 sati. Ako moraju izaći, da to bude lagana odjeća i da pokriju glavu.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Kako napraviti domaći izotonični napitak kod kuće – bez šećera i bez hemije

Izotonični napitak postao je nezaobilazan među sportistima, rekreativcima, ali i svima koji se suočavaju s dehidracijom, jakim znojenjem ili...

Simptomi sunčanice kod djece: Kako ih prepoznati i šta poduzeti

Ljetne igre na suncu, duge šetnje i boravak na plaži mogu biti divni za djecu, ali i potencijalno opasni...

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...
- Google oglasi -

Znojenje noću: Zašto se znojimo noću i kako to spriječiti?

Znojenje noću je problem koji pogađa mnoge ljude, a može imati različite uzroke – od bezazlenih do ozbiljnih. Ako...

Bijelo vino i ruzmarin kao lijek: Drevni prirodni eliksir za zdravlje

U svijetu prirodne medicine, bijelo vino i ruzmarin kao lijek predstavljaju moćnu kombinaciju koja se koristi još od vremena...

Ovo morate pročitati

Brusnica u borbi protiv infekcija

Brusnica je zdravo, niskokalorično voće koje ima mnoga dokazana...

Prirodne metode da ublažiti simptome prehlade i gripe

Dolaskom hladnog vremena i sve većih minusa koji nas...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas