Išijas, simptomi, prirodni lijekovi, obloge

-

Išijas je u narodu poznatiji termin od (Lumboishalagija ) označava sve bolove koje uzrokuje uklještenje živca. Najčešće se osjeća u nogama i stvara jaku bol, peckanje i utrnuće.

Išijas je ime najdužeg i najvećeg živca u tijelu koji je debljine palca. Sastavljen je od 5 manjih živaca, a svi izlaze iz lumnosakralnog dijela kičme spuštajući se niz noge. U nogama se granaju na manje živce koji se nalaze u natkoljenici, u predjelu koljena, lista, stopala i u prstima.

- Google oglasi -

Iako bol povezana s išijasom može biti teška, većina slučajeva se riješi tretmanima za nekoliko tjedana. Bitno je napomenuti da trajanje simptoma možete skratiti izbjegavanjem aktivnosti koje uzrokuju pojavu karakterističnih bolova, odmorom i strpljenjem. Ako je potrebno, uzmite bolovanje – odlazak na terapiju nema smisla ako budete ponavljali radnje koje uzrokuju bolove. Neka vam zdravlje vaših leđa bude prvi i osnovni prioritet.

Išijas simptomi

Većina osoba koje pate od išijasa zapravo pate od lumboishalagije, no u narodu se uvriježio termin išijas. Ovom stanju može predhoditi i uklještenje živca ili ukočenost leđa. Ako se kod vas radi o lumboišalagiji, simptome ćete znati odmah prepoznati jer su jaki, intenzivni i dugotrajni.

  • bol iz donjeg dijela leđa koja kroz stražnjicu ide do noge
  • žareća i peckava bol niz nogu
  • osjećaj elektriciteta u nozi
  • utrnuće ili slabost u nozi
  • slabost i utrnuće samo jedne strane donjeg dijela tijela
  • teško ustajanje, hodanje i sjedanje
  • inteziviranje boli pri kašljanju, kihanju i naglom pomicanju

Ako ne reagirate na simptome čim se počnu pojavljivati, bol se može pogoršavati i utjecati na vaše svakodnevne aktivnosti. U najgorim slučajevima možete izgubiti osjećaj kontrole nad crijevima i mjehurom.

>>Kako liječiti išijas i koje vježbe je potrebno raditi pogledajte OVDJE

- Google oglasi -

Šta uzrokuje išijas

Najčešće šta uzrokuje išijas je pojačana fizička aktivnost, a ponekad uopće nije moguće razabrati uzrok nastanka ove boli. Mogući uzroci su kompresija i upalni procesi u okolini živca.

Kompresiju mogu uzrokovati prolaps intervertebralnog diska – kada živac postaje stegnut. Osim diska, živac može biti pritisnut sužavanjem kralježničkog kanala, tj. ozljedom, kao što je fraktura (puknuće) zdjelice ili bedrene kosti, tumorom ili aneurizmom (proširenjem arterije).

Prolaps intervertebralnog diska je jedan od najčešćih uzroka lumboishialgije i nastaje u srednjoj životnoj dobi. Osnova za nastanak je degeneracija intervertebralnog diska i trauma – dizanje tereta, pad, saginjanje, itd. Rijetko su uzrok boli i neke infekcije, intoksikacija (trovanje) i kronične metaboličke bolesti.

Poznato je i da osobe s dijabetesom imaju veći rizik od razvoja išijasa jer dugoročna hiperglikemija (povećana razina šećera) oštećuje živce.

Išijas prirodno liječenje

Donosimo vam neke od savjeta za išijas i prirodno liječenje koje vam može biti od koristi u teškim trenucima boli.

  • Da biste ublažili bol kod išijasa, koristite ručnik koji je umočen u toplu vodu i zatim iscijeđen. Vrući ručnik potrebno je držati dvije minute, a zatim ga zamijeniti ručnikom koji je umočen u hladnu vodu. Hladni ručnik držite jednu minutu. Činite to najmanje 15 minuta naizmjence. Ovaj tretman će vam pomoći u prokrvljavanju zahvaćenog područja te kod istegnutih ili spastičnih mišića. Ponovite ovo nekoliko puta dnevno.
  • Istezanje lumbalne kralježnice – mirovanje u ležećem položaju: na leđima podignutih nogu ili ležeći na boku savijenih nogu i jastukom između njih.
  • Kada dižete neki predmet, nemojte se savijati u leđima da biste ga dosegli, već čučnite i podignite predmet, ali ravnih leđa, a ne savijenih (tada se koriste mišići, a ne sama kralježnica pri opterećenju).
  • Protiv jakih bolova može vam pomoći i konzumacija mlijeka od češnjaka. Potrebno je uzimati najmanje 2 dl mlijeka dnevno tijekom 7 dana.
  • Čajna mješavina od jednakih dijelova kantariona, končare, listova zove i listova breze. Dnevno popiti 3 – 6 šalica čaja.
  • Smanjite tjelesnu težinu jer se višak kilograma (u kombinaciji sa sjedilačkim načinom života) pokazao kao rizični čimbenik zdravlja kralježnice.
  • Napraviti mješavinu od po 5 supenih kašika sitno isjeckanog cvijeta i lista kantariona i lista ruzmarina. Sipati u litar komovice ili špiritusa. Držati zatvoreno 20 dana na toplom mjestu. S vremena na vrijeme promućkati flašu.
    Nakon predviđenog vremena procijediti i masirati bolna mjesta ujutro, u podne i uveče, sve dok se koža ne natopi, oko desetak minuta. Nakon masaže, kožu obrisati mlakom vodom i namazati maslinovim uljem.

Išijas obloge

Dobro oprati i osušiti lišće hrena. Preko njega posuti po supenu kašiku sitno isjeckanog bijelog luka, cvijeta ljutića, lista bijelog jasena i ljute paprike. Oboljelo mjesto namazati uljem, pa onda staviti ovaj oblog. Oblog držati ujutro i uvečer, najviše dva sata, tačnije dok se ne osjeti jako peckanje kože. Nakon skidanja obloga, obrisati mlakom vodom i bolna mjesta namazati maslinovim uljem.

Gavez za išijas

Gavez za išijas je jedan od najboljih biljnih melema protiv reume i išijasa. Ako imaš problema s koljenima, gavezovu mast lagano nanesi na bolna mjesta, omotaj plastičnom folijom, i potom vunenim šalom.

Mast od gaveza

mast od gaveza

Za pripremu masti od gaveza potrebno ti je 50 grama korijena gaveza, 25 g listova gaveza i 500 g svinjske masti. Opranu svinjsku mast treba dobro zagrijati, dodati bilje, polako miješati na laganoj vatri i kad se počne pjeniti odmah skinuti s vatre te lagano miješati neko vrijeme. Mast se potom poklopi i ostavi da odstoji 24 sata. Nakon toga potrebno je smjesu blago i lagano zagrijavati uz miješanje. Kad smjesa postane tekuća, procijedite je, ostavite da se još malo ohladi te ulite u suhe i čiste staklenke. Po želji možeš dodati po 15 kapi eteričnog ulja lavande i ružmarina. Čuvati u hladnjaku.

Rakija, jorgovan, ljutić

Napraviti mješavinu od po 5 supenih kašika sitno isjeckanog cvijeta jorgovana i cvijeta ljutića. Sipati u litar rakije (komovice ili šljivovice) i držati zatvoreno 20 dana. S vremena na vrijeme flašu promućkati i čuvati je na toplom mjestu. Nakon predviđenog vremena tinkturu procijediti i masirati bolna mjesta ujutro, u podne i uvečer, sve dok koža upija, najviše 10-ak minuta. Nakon masaže obrisati mlakom vodom i namazati maslinovim uljem.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Namirnica koja smanjuje apetit i doprinosi za zdravlje

Grčki jogurt se pravi od kravljeg mlijeka koje se procijedi kako bi se uklonila sirutka, što rezultira gušćom konzistencijom...

Koje su koristi koprive za zdravlje?

Kopriva je samonikla biljka sa izuzetnim zdravstvenim vrijednostima. Kopriva ima vrlo dugu povijest u narodnoj medicini, stoga nije ni...

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...
- Google oglasi -

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...

Ovo morate pročitati

Liječenje suncokretovim uljem – izbaciti otrove iz organizma uz pomoć kašike ulja

Suncokretovo ulje kao lijek može detoksicirati organizam, ojačati imunitet...

Hrana za bolesnike s povišenim tlakom

Bitno se razlikuje povišeni krvni tlak koji nastaje zbog...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas

Porn sites