Evo za šta je dobra leblebija ili slanutak – Recept za hrskavu pečenu leblebiju

-

Leblebija je povrtna kultura koja se najviše uzgaja u Makedoniji i Dalmatinskoj zagori. Leblebija ili slanutak je mahunasta biljka prepuna bjelančevina i visokovrijedna namirnica za ljudsku prehranu. Njeno sjeme, slično sjemenu soje ili sušenom zrnu graška, svijetlosmeđe je boje, a koristi se kao varivo ili kao dodatak ostalom povrću za pripremanje vrlo ukusnih jela. Osim jedinstvenog ukusa i arome, leblebija također ima pozitivan utjecaj i mnogobrojna ljekovita svojstva za zdravlje.

Nedozrelo sjeme ljušti se iz mahuna i priprema kao mladi grah ili grašak. U istočnim zemljama leblebiju melju u brašno i od njega peku izvrsna peciva, ili je u određenom omjeru (10 – 20 posto) miješaju s pšeničnim brašnom i peku poseban i vrlo tražen kruh. Najpopularniji orijentalni specijalitet od leblebije su propržene sjemenke, koje se grickaju kao kokice ili sjemenke bundeve i suncokreta.

- Google oglasi -

Ako se to može nazvati prednošću, onda leblebija ima jednu prednost pred grahom i graškom, izuzev boba. Naime, pržena i samljevena odlična je zamjena za kafu, neki tvrde da je čak bolja od boba, te se češće uzgaja više zbog prženja i mljevenja nego zbog pripremanja za jelo kao povrće.

Leblebija kalorije – Biokemijski sastav leblebije sličan je ostalim mahunarkama. Sušeno zrno sadrži 17,4 – 23,3 % bjelančevina, 53,5 – 63,6 % ugljikohidrata, 4,1 – 5,5 postotaka biljnog ulja 3,3 – 5,5 % celuloze i 3,2 – 3,4 % mineralnih materija. Mlade mahune leblebije nisu preporučljive za jelo, jer vegetativna masa (stabljika, lišce, pa prema tome i mahuna) ima visok sadržaj jabučne i oksalne kiseline, što može izazvati ozbiljne poremećaje u organizmu.

Leblebija za zdravlje

Leblebija za mršavljenje

Leblebije su bogate kako rastvorljivim tako i nerastvorljivim vlaknima. Dok rastvorljiva vlakna pomažu da žuč bude pod kontrolom, nerastvorljiva vlakna pospješuju varenje i pomažu kod mršavljenja. Također čine da se osjećate sito duže vremena.

- Google oglasi -

>>Namirnice koje će vas duže držati sitima

Leblebija je bogata gvožđem i važan prirodni dodatak za žene

Leblebije su bogate sadržajem gvožđa i to je važan prirodni dodatak za žene koje imaju menstruaciju, laktaciju ili su trudne. Djeca koja rastu također imaju koristi ako leblebiju uključite u njihovoj ishrani.

Dobra za vaše srce

Redovno uzimanje leblebija pomaže da snizite LDL ili loš holesterol u vašem tijelu. Visoki holesterol može izazvati moždani udar i srčane napade, a leblebije su prirodan način spuštanja lošeg holesterola u vašem tijelu. Leblebije također sadrže velike količine folne kiseline i magnezijuma koji su dobri za oči i povećan protok krvi.>> Ovo su namirnice za zdravo srce

Čuva zdravlje kostiju

Gvožđe, fosfati, kalcijum, magnezijum, mangan, cink i vitamin K koji se nalaze u leblebiji doprinose zdravlju i jačini kostiju. Ipak treba biti oprezan kad su u pitanju ovi minerali jer previše fosfora, a premalo kalcijuma može rezultirati slabljenjem kostiju.

Snižava krvni pritisak

Jedna od najvažnijih promjena koje treba da usvojite da biste snizili pritisak jeste da jedete namirnice koje su siromašne natrijumom, a upravo takva je leblebija. Pored toga tu je kalijum koji je jednako važan za normalizaciju krvnog pritiska.

Leblebija recepti

Hrskava pečena leblebija

Potrebni sastojci:

  • 500 g skuhane leblebije (2 konzerve)
  • 2 kašike maslinovog uja
  • 1/2 kašičice morske soli
  • začini po želji

Postupak:

Zagrijte pećnicu na 200°C. Obložite pleh papirom za pečenje.
Leblebiju koju ste skuvali ili konzerviranu koju ste prethodno isprali, dobro osušite papirnim ubrusuma. Vidjećete da će se sa nekih zrna skloniti tanka opna, poželjno je da je sklonite jer će izgoreti prilikom pečenja. Ako imate vremena ostavite da se prosuši 10-ak minuta, a zatim je još malo osušite papirom. Pečena leblebija neće biti hrskava ako ostane vlažna.

Ubacite je u činiju, dodajte maslinovo ulje, so i začine, a zatim utrljajte prstima ili samo sve spojite kašikom. Rasporedite je u plehu tako da bude u jednom sloju.

Pecite oko 35-40 minuta uz povremeno miješanje. Ukoliko koristite ventilator, pecite na 180°C. Ako vidite pri sredini pečenja da je suha, dodajte još malčice ulja, izmiješajte i nastavite sa pečenjem. Ostavite da se ohladi u polu-otvorenoj pećnici, a zatim prespite u činiju i grickanje može da počne

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Koje su koristi koprive za zdravlje?

Kopriva je samonikla biljka sa izuzetnim zdravstvenim vrijednostima. Kopriva ima vrlo dugu povijest u narodnoj medicini, stoga nije ni...

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...
- Google oglasi -

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Ovo morate pročitati

Tjestenina, voće i povrće protiv proljetnog umora

S prvim toplim sunčevim zracima masovno se javlja i...

Otkrijte nevjerovatne kalorijske tajne vaše omiljene hrane!

Kalorije u hrani su ključni element u našem razumijevanju...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas