Ne zaboravite na slezenu: 5 savjeta za jačanje “probavne vatre” tokom zime

-

Slezena je najranjiviji abdominalni organ i najveći limfni organ koji sudjeluje u obrambenim funkcijama organizma kao mjestu umnožavanja limfocita, bijelih krvnih stanica te kao mjesto imunosnog nadzora. U tradicionalnoj kineskoj medicini zove se “probavna vatra” i za njezino dobro funkcionisanje u organizam bi tokom zime trebalo unositi namirnice koje je zagrijavaju. Kao najbolji lijek za povećanu slezenu je prevencija, smanjenje rizika od infekcija koje uzrokuju kako naticanje limfnih čvorova tako i povećanja slezene.

Slezena primarno sudjeluje u otklanjanju i uništavanju istrošenih crvenih krvnih stanica i polomljenih trombocita, te u recikliranju željeza i globina.

- Google oglasi -

Služi kao spremnik krvi, jer sadrži crvene krvne stanice i trombocite, a u ograničenoj količini može pružiti nešto poput ‘autotransfuzije’ u slučaju odgovora na stres uzrokovan krvarenjem. Unatoč veličini i mnogim korisnim i važnim funkcijama koje obavlja nije vitalni organ, što znači da nije potrebna za održavanje života.

Najbolji lijek za slezenu

Za dobro funkcionisanje slezene u zimsko doba najbolji lijek je:

Izbjegavati veće količine sirove hrane ili vrlo hladnih namirnica i napitaka, poput onih iz hladnjaka koji ubijaju “probavnu vatru”. Čaj nakon obroka pomoći će probavi, a namirnice koje posebno dobro utječu na funkciju slezene su datulje, grožđice, kruške, jabuke, krastavac, mrkva, dinja, žitarice, med, anis i cimet.

Izbjegavati šećer i masti
Prevelika količina šećera koja ‘umara’ gušteraču ne čini dobro ni slezeni. Treba izbjegavati masnu hranu, alkohol, brzo razgradive šećere i previše mliječnih proizvoda.

- Google oglasi -

Izbjegavati ne redovne obroke
Na slezenu vrlo loše utječu ne redovni obroci. Vrlo teško funkcionira ako preskočimo doručak, pojedemo previše za ručak ili kasno konzumiramo večeru.

U prehranu uključiti cjelovite žitarice i povrće
Cjelovite žitarice i povrće u umjerenim količinama predstavljaju potrebno ‘gorivo’ za slezenu. Riža, žitarice, kvinoja, proso, heljda, leća, grah, slanutak i druge grahorice mogu se svakodnevno konzumirati ali u manjim količinama. Uz njih se može pojesti obilnija količina povrća uz komadić mesa ili manju količinu ribe.

Kada je o povrću riječ, najbolje je konzumirati ono žute ili narančaste boje poput mrkve, bundeve, pastrnjaka, batata ili krumpira.

Fizička aktivnost
Uprkos prikladnoj prehrani slezena može biti preopterećena zbog nedostatka fizičke aktivnosti, stresa, bolesti ili prevlažne klime pa ne treba posebno isticati da je redovita fizička aktivnosti iznimno važna.

<< 5 simptoma povećane slezene koje morate znati

Obloge za slezenu

Kod oboljenja i problema sa slezenom obavezno se držite liječničkih uputa. U dogovoru s njim pijte čajeve od ljekovitog bilja i druge pripravke koji pročišćavaju ili jačaju slezenu, ili stavljajte obloge.

Kod oboljenja slezene pomaže čaj od mrtve koprive. Kašiku biljke poparimo s pola litra kipuće vode. Pijemo tri puta na dan po jednu šalicu čaja.

Obloge od kamilice najbolje je napraviti tako da se kamilica u vrećici od pola kilograma prelije kipućim octom. Takvo se liječenje preporučuje za ublažavanje reumatičnih oteklina, čireva, jetre i slezene. Ovakve obloge treba mijenjati svakih 30 minuta.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

7 jednostavnih savjeta kako zaspati po vrućini

Dobar i kvalitetan san važan je za zdravlje, on...

Deset činjenica koje ne znate o vlaknima

Vlakna su izrazito važna za zdravlje a najveći utjecaj...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas