LjepotaVježbanjeZadržavanjem daha do kvalitetnijeg života i boljeg zdravlja

Zadržavanjem daha do kvalitetnijeg života i boljeg zdravlja

-

Današnji čovjek uglavnom živi pod stresom i u jednom velikom grču. Pravilno zadržavanje daha vam može pomoći. Grč se ne odnosi samo na grčenje mišića i tijela te nedovoljno kisika, nego i na psihološki grč, odnosno naše misli, emocije i želje, od kojih sve počinje.

To koči naše pune potencijale, kreativnost, izražavanje i prirođenu radost i povjerenje životu. Uz pomoć metode zadržavanje daha možemo osloboditi te grčeve i otvoriti se prema novom pogledu na svijet i život.

- Google oglasi -

Kada dišemo svjesno, polagano i duboko primijetit ćemo da nakon svakog udaha i izdaha dolazi do pauze i laganog zadržavanja daha. To zadržavanje daha je potpuno prirodni dio daha i procesa disanja (na sankritu se naziva kumbhaka). Kroz jogijske tehnike disanja (pranayama) osvješćujemo taj proces i upravljamo dahom (udahom, izdahom i držanjem daha) u raznim omjerima. Na taj način se postupno pripremamo za svjesnije i dulje zadržavanje daha koje je prirodno za čovjeka i koje ima brojne dobrobiti za zdravlje i um.

Koje prednosti donosi zadržavanje daha

Kroz zadržavanje daha doživljava se jedan potpuni odmor koji ne uključuje samo potpuni prestanak kretanja zraka i mišića, nego i svijest svih kretanja i tendencija uma. Sve žurbe, tjeskobe, interesi, motivi, volja, želje i razne emocije zaustavljaju se na trenutak. Tokom takve pauze, iskusit ćete savršenu mirnoću uma i tijela, vrlo ugodan i blažen trenutak.

Praksa zadržavanja daha je izvrsna za um i velika pomoć u uvođenju jasnih misli i koncentracije. Ona omogućuje povećanje koncentracije uz bolje korištenje fizičke i mentalne snage.

Naše tijelo stalno izbacuje nečistoće. Pranayama, a posebno kumbhaka, pomaže da se one iskorijene iz tijela. Zbog loših prehrambenih navika, emocionalnog stresa, neučinkovitosti unutarnjih organa i sl. proces pročišćavanja postaje neadekvatan. To rezultira skupljanjem otpada i raznih bolesti u nekom obliku dok pranayama i kumbhaka potiču proces pročišćavanja i na taj način su velika pomoć u ostvarivanju najboljeg mogućeg zdravlja.

- Google oglasi -

Neke prednosti uključuju i poticanje unutarnjeg staničnog disanja. Ono se događa u stanicama kada nema novog kisika koji dolazi u pluća. To stvara izvanredno stanje u tijelu i snagu stanica tako da ubrzavaju svoje metaboličke aktivnosti kako bi održali ravnotežu. One postaju učinkovitije u korištenju kisika i oslobađanju ugljičnog dioksida kao i drugih toksina.

Tokom zadržavanja daha povećan je protok krvi u mozak i potiče se bolji rad živčanog sistema. Srce doživljava mir i ponovno se vraća u normalan ritam. Praksa zadržavanja daha omogućuje zadržavanje prane (životne vitalne energije) a time i dugovječnosti.

Zadržavanje daha čini osjetila i mentalne sklonosti introspektivnim te ih privlači u dubinu duše. Potpuno smo u sadašnjem trenutku i spontano se pojavljuje osjećaj svjetlosti, svježine, energije i mirnoće. Zadržavanjem daha tako se otvaramo prema nekoj novoj svjesnosti u kojoj nema žurbe, svakodnevnog stresa, briga i problema. Rasplićemo razne unutarnje čvorove i tu se otvara prostor za nove pozitivne misli, emocije ili ideje.

Mala vježba zadržavanja daha za otpuštanje napetosti

Da bi oslobodili visoku napetost stresa i grč potrebno ga je potpuno potencirati i tek onda osloboditi. Legnete na leđa, opustite cijelo tijelo i dišite normalno. Zatim duboko, polagano i potpuno udahnite. Zadržite dah i zgrčite sve mišiće tijela (noge, ruke, torzo i cijelo lice) što više možete. Držite dah za oko 4-8 sekundi, izdahnete i opustite se. Ponovite ovu vježbu 3 puta i cijeli stres će se poništiti. Bio bi dobro napraviti ovu jednostavnu praksu svaku večer prije spavanja, to će vam omogućiti miran san.

Vježbe disanja iz yoge (pranayama) i tehnike koje uključuju zadržavanje daha (kumbhaku) možete naučiti kod svakog kvalificiranog učitelja joge. Za početak je zadržavanje daha vrlo kratko za 4 sekunde. Postepeno povećavajte do 8 pa do 12 sekundi. Promatrajte kako se osjećate i budite opušteni. Dulje i ugodno zadržavanje daha povezano je sa redovnom praksom, čak i više godina.

U Yoga sutrama, veliki mudrac Patanjali definira pranayamu kao: “Reguliranje daha ili kontrola prane jest zaustavljanje udisaja i izdisaja, što slijedi nakon pronalaženja mirnoće u položaju ili sjedu.” Hatha Yoga Pradipika: “Bit prane je centrirana u kumbhaki, u razdoblju kada nema disanja.” Sa dugim spontanim zadržavanjem daha (kevala-kumbhaka) otvara se središnji i glavni put prane kroz kralježnicu (sushumna-nadi), te se budi uspavana duhovna svijest (kundalini-shakti).

- Google oglasi -

Pratite nas na instagramu

1,101SljedbeniciPratite

Odgovori

Novi Sadržaj

Dugotrajna nesvjestica – koma –

Koma je najteži poremećaj stanja svjesti. Opisuje se kao stanje slično snu iz koga se bolesnik ne može probuditi,...

Celer iznimno značajna biljka za dobro zdravlje

Celer je kao samonikla biljka bio je poznat već u staroj Grčkoj i Egiptu, kada je smatran simbolom sreće...

Vezivno tkivo, kolagen i vitamin C

Vezivno tkivo zajedno s hrskavičnim i koštanim čini potporno tkivo u našem organizmu. Radi se o tkivu rasprostranjenom posvuda...

Šta su bjelančevine i kakav utjecaj imaju na naš organizam?

Bjelančevine ili proteini su složeni organski spojevi koji su najvažniji sastavni element krvi, kože, mišića i svih unutrašnjih organa....
- Google oglasi -

Prelomi kostiju – Imobilizacija – Liječenje – Zarastanje kosti

Prelom kosti može biti otvoren i zatvoren. Prilikom otvorenog preloma koža je iznad mjesta preloma oštećena, tj. postoji rana....

Zbog čega je pivski kvasac tako dobar za naše zdravlje?

Zbog zaštitne funkcije, preporučuje se u svim životnim dobima. Pivski kvasac je veoma korisna namirnica za ljudsko zdravlje a...

Ovo morate pročitati

Provjereni narodni recepti koji će vam pomoći kad vas muči kašalj

Kašalj (lat. tussis) predstavlja automatski, prirodni refleks (bez čovjekove...

Medeni oblog liječi teški kašalj za jednu noć! Recept i priprema

Suština ovog liječenja kašlja je prirodna metoda, koja se...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas