Koja je najbolja prehrana tokom zimskih mjeseci

-

Kad temperature padnu, skloni smo posezati za obilnom i jakom hanom, što može dovesti do prekomjerne tjelesne težine, ali i do nedostatka dobrih nutrijenata, vitamina i minerala. Stoga vam donosimo popis za zdrava zimska jela koja su izuzetno korisna za zdravlje. Da bi sačuvali zdravlja, barem jednom dnevno pojedite neke od slijedećih namirnica kako bi organizam nahranili nutrijentima.

Zapravo, zdrava prehrana se ne odnosi samo na salate, tu su i zdrave juhe, čili i žitarice koje su sve tople i hranjive.

- Google oglasi -

Zimi je jako teško doći do svježeg voća i povrća, jer su čak i pijace puste. Prema tome nudimo vam najzdravije namirnice za nadolazeće zimske dane koje možete pronaći.

Zdrava zimska jela

Avokado – Avokado je sjajan izvor oleinske kiseline koja snižava nivo holesterola u krvi i štiti organizam od nastanka karcinoma. Avokado je bogat vitaminom E, K i B6. Avokado možete da jedete kao dodatak u salati ili u sendviču.

Prasa (poriluk) – Prasa je bogata vitaminom C, magnezijem koji snižava holesterol. Prasu možete da pripremite kao čorbu, u sosu ili nekom paprikašu, a svježe iscijeđeni sok od poriluka pravi je melem za organizam! Kako se pravi sok od poriluka pročitajte ovdje.

Kelj – Bogat je vitaminima K, A, C i B6 i zahvaljujući ovom povrću imat ćete lijepu i zdravu kožu, a također i jak imunološki sistem i kosti. Možete ga jesti kao prilog, a možete od njega napraviti čorbu ili paprikaš. U narodnoj medicini, svježi listovi kelja stavljali su se na bolne zglobove i čireve, a sok se davao osobama sa želučanim tegobama

- Google oglasi -

Mahune – Mahune su bogate vitaminom K i nutritijentima koji spriječavaju upalne procese, pa je zbog toga sjajan lijek protiv astme, osteoporoze i artritisa. Sadrže magnezij i omega-3 masne kiseline koji čuvaju srce i popravljaju memoriju. Osim u varivu, mahune možete da jedete kao salatu.

Brokulice – Bogate su vitaminima C, A, B2, B6, magnezijem i triptofanom. Kako god da ih jedete, u supama, salatama, u kombinaciji sa drugim povrćem ili same nećete pogriješiti.

Patlidžan – Bogat je vlaknima, kalijem, magnezijem, vitaminima grupe B i sjajan je borac protiv malignih bolesti i srčanih oboljenja. Patlidžan možete jesti skuhan, pečen, dinstan.

Špinat – Špinat sadrži 13 različitih antioksidansa koji su se sjajno pokazali u borbi protiv karcinoma. Sadrži vitamin K koji čuva kosti, srce, oči i čuva vas od starenja. Možete ga jesti kao prilog drugim jelima.

Grah – Grah je odličan izvor proteina, dijetalnih vlakana, željeza, magnezija, vitamina B. Željezo je mineral neophodan za zdravlje organizma. Željezo posebno ne smijemo zapostaviti u zimskim mjesecima, stoga jedite grah kao varivo ili kao salatu.

Kiseli kupus – Ukoliko se konzumira sirov, odličan je izvor vitamina C uz unos malog broja kalorija. Svakodnevno jedite salatu od kiselog kupusa.

Bundeva – Bundeva je bogata vitaminima i mineralima, od čega je kalij najvažniji za rad srca. Bundeva je također bogata i beta-karotenom, vitaminima C i E, te vitaminima iz grupe B. Bundevu možete jesti pečenu, u pitama, juhu od bundeve… Također od bundeve možete pripremiti najbolji lijek za jetru.

Bijeli luk – Iako ga mnogi izbjegavaju zbog karakterističnog mirisa, bijeli luk je najbolje sredstvo u borbi protiv bakterija i virusa.

Zimsko voće

Kivi – Kivi sadrži veliku količinu antioksidansa, vitamina i minerala koji regulišu nivo šećera u krvi, čuvaju srce i debelo crijevo, a snižavaju i rizik od nastanka astme. Najbolje bi bilo da kivi jedete sam, ali ga možete staviti i u voćnu salatu.

Jabuke – Jabuka je bogata antioksidansima i istraživanja su pokazala da dvije jabuke dnevno smanjuju rizik od nastanka astme i dijabetesa tipa dva. Jabuke je najbolje uvijek jesti svježe.

Kruška – Bogata je voćnim šećerom, vitaminima A, B, C i organskim kiselinama. Vitamini grupe B koji su zastupljeni u kruški pomažu organizmu u borbi protiv stresa. Kruške su bogate i biljnim vlaknima, a također pružaju dugotrajan osjećaj sitosti. I kruške također trebate jesti svježe.

Mandarine – Odličan izbor za dopunu jabukama su mandarine. U njima ima dosta vitamina C. Prosječna mandarina sadrži čak 100 miligrama ovog vitamina.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Kako napraviti domaći izotonični napitak kod kuće – bez šećera i bez hemije

Izotonični napitak postao je nezaobilazan među sportistima, rekreativcima, ali i svima koji se suočavaju s dehidracijom, jakim znojenjem ili...

Simptomi sunčanice kod djece: Kako ih prepoznati i šta poduzeti

Ljetne igre na suncu, duge šetnje i boravak na plaži mogu biti divni za djecu, ali i potencijalno opasni...

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...
- Google oglasi -

Znojenje noću: Zašto se znojimo noću i kako to spriječiti?

Znojenje noću je problem koji pogađa mnoge ljude, a može imati različite uzroke – od bezazlenih do ozbiljnih. Ako...

Bijelo vino i ruzmarin kao lijek: Drevni prirodni eliksir za zdravlje

U svijetu prirodne medicine, bijelo vino i ruzmarin kao lijek predstavljaju moćnu kombinaciju koja se koristi još od vremena...

Ovo morate pročitati

Jabukovo sirće od divljih jabuka

Odavno se jabukovo sirće naročito ono dobiveno od divljih...

Otkrijte tajne minerala u tijelu: Ključni igrači za zdravlje i vitalnost

Minerali su izuzetno značajni za normalno funkcioniranje našeg tijela...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas