Šljive neodoljive i svježe i suhe

-

Sezona šljiva, slatkog voća okruglog ili ovalnog ploda te plave, crvene ili žute boje, zavisno od sorte. Šljive su porijeklom iz Azije, a u antičko doba u njima su već naveliko uživali Grci i Rimljani koji su ih sušili i tako čuvali.

Domaćim džemom načinjenim od tih plodova slade se mali i veliki, kao svježi osvajaju slašću, a suhi su zbog blagotvornog dejstva, na visokoj cijeni. Vrijednost šljive leži u njenom sastavu: na 100 g cak je 87 g vode i 11 g ugljenih hidrata, a ostalo su vlakna i bjelančevine.

- Google oglasi -

Od vitamina ima najviše betakarotena, vitamina C i E, folne kiseline itd., a od minerala najviše je kalijuma, fosfora, magnezijuma, natrijuma. Dijetetska vlakna pomažu pri snižavanju kolesterola u krvi i kod zatvora.

Šljive, kao i jabuke, višnje, kruške i marelice sadrže sorbitol- šećerni alkohol koji se koristi kao zamjena za šećer u proizvodnji slatkih dijetetskih proizvoda za dijabetičare i ostale osobe koje paze na unos šećera. Kada ih kupujete, svakako pripazite na to da su plodovi čvrsti i neoštećeni i da imaju peteljke. Površina treba biti malo zamagljena što je znak da se sa šljivama dobro postupalo. 

Budući da brzo dozrijevaju, šljive u hladnjaku možete čuvati najviše tri dana. Držite ih odvojeno od ostalog voća i povrća, u papirnatoj vrećici, jer dozrijevajući oslobađaju plin etilen što ubrzava zrenje ostalog voća i povrća.

Zamrznute šljive možete čuvati do tri mjeseca, prije ih prepolovite i izvadite im koštice. Stavite polovine kožom prema dole na tanjir i tako ih zamrznite. Zatim ih spremite u plastične vrećice i vratite u zamrzivač.

- Google oglasi -

2 KOMENTARI

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Namirnica koja smanjuje apetit i doprinosi za zdravlje

Grčki jogurt se pravi od kravljeg mlijeka koje se procijedi kako bi se uklonila sirutka, što rezultira gušćom konzistencijom...

Koje su koristi koprive za zdravlje?

Kopriva je samonikla biljka sa izuzetnim zdravstvenim vrijednostima. Kopriva ima vrlo dugu povijest u narodnoj medicini, stoga nije ni...

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...
- Google oglasi -

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...

Ovo morate pročitati

Šta će se dogoditi ako svake večeri prespavate u sobi s ovakvim limunom kraj glave?

Kada govorimo o zdravoj hrani, prva asocijacija uglavnom će...

Petopsta ljekovita biljka

Petoprsta ima polegnute ili uzdignute stabljike. Korijen joj je...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas