Ovo je idealan broj otkucaja srca u minuti – Niži srčani puls, duži život

-

Manji broj otkucaja srca u minuti znači i manju opasnost od smrtnog ishoda, pokazali su rezultati istraživanja predstavljenog na godišnjem kongresu Američkog kardiološkog udruženja, koji je održan u Čikagu.

Idealan broj otkucaja srca u mirovanju trebao bi biti između 60 i 100 otkucaja u minuti, ali može varirati iz minute u minutu. Vaša dob i opće zdravstveno stanje također mogu utjecati na vaš puls, stoga je važno upamtiti da se ‘normalan’ puls može razlikovati od osobe do osobe.

- Google oglasi -

Ako su otkucaji srca niži od 50 u minuti, to stanje se naziva bradikardija, a ako su viši od 100 u mirovanju, to se naziva tahikardija.

Broj otkucaja srca u minuti

Ako vam je broj otkucaja srca veći od 100 otkucaja u minuti kada mirujete, to se smatra brzim. Ubrzan rad srca, također poznat kao tahikardija, može biti povezan s mnogim različitim zdravstvenim stanjima.

Broj otkucaja srca ispod 60 otkucaja u minuti kada ste u mirovanju smatra se sporim (bradikardija). Sporiji otkucaji srca mogu biti normalni za neke ljude, uključujući sportaše, fit i zdrave mlade odrasle osobe.

Osim vježbanja, postoje mnogi drugi razlozi zašto vam se broj otkucaja srca može iznenada promijeniti. Neki uobičajeni razlozi uključuju bolest ili groznicu, dehidraciju, tjeskobu, lijekove, kao i druga zdravstvena stanja.

- Google oglasi -

Namirnice koje morate unositi u organizam da bi srce ostalo zdravo

Kako smanjiti veliki broj otkucaja srca

Duboko disanje: Jedna od najjednostavnijih tehnika za smirivanje ubrzanog rada srca je duboko disanje. Sjednite ili lezite udobno i koncentrirajte se na spor i dubok udah i izdah. Pokušajte udahnuti kroz nos tako da odbrojavate 4 sekunde, zadržite zrak 1 sekundu i izdahnite kroz usta. Ovakav način disanja smirit će misli te opustiti tijelo.

Hladna voda: Čaša hladne vode ili prskanje hladnom vodom po licu može izazvati refleksno smanjenje srčane frekvencije.

Zdrava prehrana: Izbjegavajte unos stimulansa poput kofeina i alkohola, koji mogu povećati srčanu frekvenciju. Umjesto toga, birajte zdravu prehranu bogatu voćem, povrćem i cjelovitim žitaricama.

Smršavite ako je potrebno: Što je tijelo veće, srce mora više raditi da bi ga opskrbilo krvlju. Gubitak težine može pomoći u usporavanju povišenog broja otkucaja srca u mirovanju.

Kako povećati broj otkucaja srca

Jedan od najboljih načina za sigurno povećanje broja otkucaja srca su hodanje, planinarenje, aerobik u vodi ili lagana vožnja bicikla… Vježbe s tjelesnom težinom, dizanje utega i druge vježbe otpora pomažu u radu mišića. Vašim radnim mišićima treba više krvi bogate kisikom, zbog čega vam se broj otkucaja srca ubrzava.

Umjesto da parkirate što bliže svom poslu ili trgovini, parkirajte što dalje. Umjesto da se popnete liftom samo jedan ili dva sprata, idite stepenicama. Veća aktivnost pomoći će vam da povećate broj otkucaja srca.

Stručnjaci ističu da se puls može normalizovati redovnom fizičkom aktivnošću, prestankom pušenja, pravilnom ishranom i da ga treba redovno kontrolisati, kao i krvni pritisak. Normalan puls je 60-80 otkucaja u minuti, dok kod atletičara i osoba odlične fizičke kondicije on može biti i 40-50 otkucaja.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Poriluk(prasa): Zaboravljeno povrće s moćnim utjecajem na zdravlje

Poriluk ili prasa je jedna od onih namirnica koja često ostaje u sjeni popularnijih povrća poput luka ili češnjaka,...

Tijelo ti šalje signale – prepoznaj simptome hormonalnih promjena na vrijeme

Hormonalne promjene utiču na gotovo svaki aspekt našeg tijela - od raspoloženja, apetita i sna, do menstrualnog ciklusa, plodnosti...

Dijeta sa paradajzom i krastavcima – prirodan plan za brzo mršavljenje i detoks

Kada tražite brz, lagan i prirodan način da izgubite višak kilograma, dijeta sa paradajzom i krastavcima nudi jednostavno rješenje....

Kako napraviti domaći izotonični napitak kod kuće – bez šećera i bez hemije

Izotonični napitak postao je nezaobilazan među sportistima, rekreativcima, ali i svima koji se suočavaju s dehidracijom, jakim znojenjem ili...
- Google oglasi -

Simptomi sunčanice kod djece: Kako ih prepoznati i šta poduzeti

Ljetne igre na suncu, duge šetnje i boravak na plaži mogu biti divni za djecu, ali i potencijalno opasni...

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Ovo morate pročitati

Sjemenke bundeve – štite od raka, artritisa i osteoporoze

Sjemenke bundeve imaju veliku energetsku vrijednost (u 100g sjemenki...

Liječenje bakterija u želucu

Bakterija u želucu prirodni lijek - Ovom prilikom vam...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas