Kako da provjerite da li ste intolerantni na gluten

-

Ukoliko postoji sumnja, promjeniti ishranu, uz odabir namirnica bez glutena u trajanju od minimum dva mjeseca…

Studije u kojima su učestvovali ljudi sa problemima organa za varenje pokazuju da jedna od 30 odraslih osoba i jedno od 40 dece pati od alergije na gluten. Prepoznavanje ovog problema nije uvijek jednostavno, veoma često se na to posumnja tek kada se sve ostalo isključi kao mogući uzrok.

- Google oglasi -

Simptomi nisu specifični što dodatno otežava postavljanje dijagnoze. U ovom tekstu osvrnućemo se na nekoliko najčeščih simptoma i to kako ih prepoznati kako bi otklonili eventualne sumnje da se radi o intoleranciji na gluten. Širok spektar simptoma kreće se od asimptomatskog oblika ( bez simptoma ) do teških slučajeva nastalih usljed malapsorpcije.

Između navedenih postoji čitav niz:

– Gastrointestinalni simptomi: nadimanje, meteorizam, stomačni bolovi i grčevi, zatvor ili dijareja, koji se mogu javiti pojedinačno ili kao kombinacija simptoma kada govorimo o sindromu iritabilnih crijeva.

– Glavobolja ili migrena

– Fibromijalgija koja se karakteriše bolovima u mišićnom i vezivnom tkivu.

- Google oglasi -

– Neurološki simptomi: vrtoglavica, nestabilnost, periferna neuropatija koja se karakteriše preosetljivošću i bolom, slabošću, trnjenjem i utrnulošću ekstremiteta.

– Umor i nedostatak energije bez adekvatnog objašnjenja, koji mogu biti vezani za obroke.

Sindrom hroničnog umora je poput fibromijalgije samo sindrom, nije bolest, i nije dijagnoza na kojoj se treba zaustaviti već otići dublje u ispitivanje.

– Psihološki problemi: emocionalna nestabilnost, hronična anksioznost (nervoza), nagle i česte promene raspoloženja.

– Česte anemije

– Gubitak tjelesne težine ili pak ekstremna, uporna gojaznost

– kožne promjene, najčešće na glavi, laktovima, koljenima, zadnjici

– Kod djece slabije napredovanje, nedostatak koncentracije, poremećaj pažnje, nervoza, problemi vezani za nedostatak vitamina.

Ovo su, ipak, simptomi koji se javljaju i kod drugih stanja i oboljenja i zato je na osnovu njih teško posumnjati da se radi o ovom problemu. Za početak, ukoliko bilo koji od ovih simtoma postoji duži vremenski period, a bez konkretnog uzroka, ne treba ih zanemariti i tražiti opravdanje (kao što često kažemo da su bolovi u leđima prisutni zato što mnogo sjedimo). Simptome ne treba ignorisati.

Sljedeće i najbitnije, ukoliko postoji sumnja, projmeniti ishranu, uz odabir namirnica bez glutena u trajanju od minimum dva mjeseca. Nakon ovog perioda, uz strogo poštovanje ishrane, ukoliko je u pitanju intolerancija na gluten doći će do podizanja energije i smanjenja ili gubitka simptoma. Nakon šest mjeseci, postepeno se mogu uvoditi problematične namirnice u ishranu.

Dijeta bez glutena

Dijeta bez glutena isključuje: pšenicu, raž, ječam, zob, mekinje, proizvode od soje, pivo, suhe smokve. U gotovim pakovanjima postoje razni načini da se provuče gluten, kao dodatak, zato treba birati proizvode na kojima je naglašeno da su bez glutena.

Namirnice u kojima ga sigurno ima su sosovi, prelivi za salate, zatim prerađena hrana (suhomesnati proizvodi), jer gluten služi da bi učinio proizvod gušćim i da bi dao ukus hrani, pa se stavlja u sosove, kečap, instant supe.

Kod intolerancije na gluten, postavljanje dijagnoze vrši se na osnovu laboratorijskih testova koji pokazuju prisustvo antitijela na gluten i postojanja oštećenja crijevne sluzokože.

Ukoliko analize ne potvrde ove parametre (ponekad za to treba dosta vremena), neće se postaviti adekvatna dijagnoza jer, potreban je konkretan dokaz, što vodi u hroničnu patnju pacijenata sa simptomima. Zbog šarenolikosti simptoma koji se mogu javiti odmah, nakon nekoliko nedelja ili mjeseci i činjenice da nema dvije oboljele osobe koje imaju iste simptome i reakcije, treba češće razmisliti o mogućnosti da vas muči upravo problem o kome smo pričali.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Ljekovita svojstva divljeg i pitomog kestena

Jesen je vrijeme kada ulicama zamiriše kesten. Tim povodom...

Hemoroidi – Simptomi – Liječenje

Hemoroidi su otečene, ali normalno prisutne krvne žile u...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas