Kiselina u želucu je čest zdravstveni problem – Namirnice koje izazivaju kiselinu

-

Kiselina u želucu može biti uzrokovana različitim faktorima. Nezdrav način života, loše navike i nepravilna prehrana mogu dovesti do stvaranja kiseline u želucu. Postoje namirnice koje izazivaju kiselinu i žgaravicu. Ako i vi često patite od kiseline u želucu, pogledajte koje su to problematične namirnice koje bi trebali izbjegavati, posebno u noćnim satima.

Namirnice koje izazivaju kiselinu

Začinjena hrana – Ako volite jesti začinjenu hranu, morate isključiti ili smanjiti začine u vašoj hrani. Začinjena hrana može lako dovesti do kiseline i žgaravice.

- Google oglasi -

Čokolada – Ovo je definitivno tužna vijest za ljubitelje čokolade! Čokolada je bogata mastima, kofeinom i kakaom. Ova tri sastojka su glavni uzroci kiseline u želucu.

Gazirana pića – Soda vam može pomoći da vam olakša probavu nakon teškog jela. Međutim, mjehurići gaziranih pića šire se u želucu. To povećava pritisak i dovodi do kiseline. Izbjegavajte sodu i druga gazirana pića koja su bogata kofeinom.

>> Hrana za smanjenje želučane kiseline je…

Pržena hrana – Ne samo da je teška za probaviti, već također može uzrokovati kiselinu i žgaravicu.

- Google oglasi -

Meso – Namirnica koja se vrlo teško probavlja. Visoki sadržaj trans-masti u mesu mogu biti loši za probavu. U odnosu na sočne odrezke, jedite manje masno meso poput ribe, piletine i puretine.

Sir – Ako volite sir, a imate problema sa kiselinom, trebate ga izbjegavati. Sir visoke masnoće i maslac su namirnice koje mogu izazvati kiselinu.

Alkohol – Piva i vino mogu izazvati kiselinu. Za liječenje ovog stanja, izbjegavajte takve kisele napitke. Vino je zdravo, tako da možete ponekad popiti čašu ovog pića.

Kafa – Šoljica kafe može olakšati glavobolju. Međutim, ona je bogat izvor kofeina. Kofein je jedan od glavnih uzroka kiseline. Ispijanje kafe na prazan želudac uzrokuje pretjeranu proizvodnju kiseline.

Agrumi su kisele prirode. Dakle, izbjegavajte agrume poput limuna, grejpa, mandarine i narandže. Ti plodovi mogu izazvati simptome kiseline ili ih pogoršati.

Biljni lijekovi koji se tradicionalno primjenjuju za liječenje probavnih tegoba

Kako smiriti želučanu kiselinu

U narodu se od davnina koristi soda bikarbona za smanjenje kiseline u želucu. Uzmite malu čašu vode i dodajte joj pola žlice sode bikarbone, dobro promiješati pa dodati žlicu octa u nju. Na površini čaše će se početi stvarati mjehurići, pričekajte nekoliko minuta dok se mjehurići smire, a onda popijte cijelu čašu odjednom. Ako ne osjetite nikakvo poboljšanje ponovite postupak.

Soda bikarbona i limun razlažu masne naslage u organizmu, stoga olakšavaju probavljanje hrane.

Iscijedite sok iz dva limuna te dodajte pola žlice sode bikarbone i malo šećera ili meda. Izmiješajte dobro i popijte odjednom. Ovaj proces se također koristi kod ublažavanja boli u želucu.

Iako mlijeko može privremeno ublažiti simptome, dugoročno nije dobro jer će želudac proizvoditi više kiseline kako bi razgradio masnoću iz mlijeka.

Za oblaganje želučane sluznice koristi se bijeli i crni sljez te slatki korijen (sladić), zatim čajevi od sljeza i lana, a olakšati neugodu u želucu može i čaj od kamilice ili mente.

Hrana za smanjenje želučane kiseline

  • aloe vera
  • lješnjaci i bademi
  • mrkva
  • zob
  • riža
  • jabuka
  • banana

Umjesto snažnih začina koristite komorač ili đumbir. za dugotrajno sprječavanje prekomjernog lučenja kiseline potrebno je promijeniti režim prehrane.

- Google oglasi -

15 KOMENTARI

  1. Oprosti molimte da li je možda vazol isto šti i beli pirinač ,riža tj od toga se pravi pilav ,pitam čisto da bi znao da li je to isto ukoliko znate prevod sa hr na sr .Hvala.

  2. Baš tako ,sve su u pravu sve ovo i meni izaziva gorušicu ili kiselinu.Zato sve to netreba konzumirati u večernjim satima.Pogotovo kod ljudi koji imaju slab želudac neki mogu pojesti sve to i neće im se pojaviti kiselina ,zato treba uizbegavati ishranu sa zarškom pogotovo kao i slatko mleko i čokoladu u toku noći.Jedite što više raznovrsniju ishranu i nećete imati tih problema.

  3. ja seprotiv kiseline u zelucu ne borim lekovima u kojima nema ni L od lekova…najbolji lek za pojacanu kiselinu je dobri stari pelinkovac ili gorki list …kad vas napadne kiselina casica 0.5 na eks …posle par minuta oseticete poboljsanje garant pa probajte …meni pomaze

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Anti-upalna hrana na vašem stolu – 8 namirnica koje su zdrave za tijelo

Kada kažemo da se zdravo hranimo, onda je to...

Minerali i dijabetes

Krom - Neke studije rađene nedavno sugeriraju da krom...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas