Zašto je važno biti fizički aktivna tokom trudnoće?

-

Iako često možete čuti kako je trudnicama dok traje trudnoća preporučljivo odmaranje, Međutim, fizička aktivnost ipak ima svojih prednosti i uticaja na lakši porod.

Budući da je trudnoća period u kojem trebate posebno voditi računa o načinu života i vašim navikama, pored redovnog odlaska na preglede i pravilne ishrane, potrebna je i određena fizička aktivnost.

- Google oglasi -

Konsultacija sa liječnikom je obavezna

Naravno, prije nego se odlučite za bilo koji oblik vježbanja, trebate se konsultovati sa vašim ljekarom kako biste bili sigurni da vam fizička aktivnost neće škoditi. U zavisnosti od toga kakvo vam je zdravstveno stanje i koliko ste fizički aktivni bili prije trudnoće, odaberite neku aktivnost koja bi vam najviše odgovarala. Ako ste bili ne aktivni prije trudnoće, a želite da vježbate morate biti jako oprezni i pažljivi.

To znači da radite isključivo vježbe koje su namenjene trudnicama i sa obaveznim stručnim nadzorom. Nemojte pretjerivati i izlagati se velikom naporu. Vježbe treba da su potpuno prilagođene vašem stanju, te da se intenzitet vježbanja, kao i odabir vježbi prilagođava napredovanju vaše trudnoće. Nemojte stajati dugo na jednom mjestu jer se u trudnoći vaše težište pomjera pa povedite računa da prilikom vježbanja ne padnete.

Težinu prilagodite mogućnostima

Ukoliko osjetite ikakve poteškoće, bol ili gubitak daha, odmah prestanite sa vježbanjem. Vodite računa da unosite dovoljnu količinu tečnosti u organizam da ne biste dehidrirali.U trudnoći se preporučuju vježbe poput šetnje, plivanja ili pilatesa.

Biti u dobroj kondiciji je jedan od preduslova za nekomplikovanu trudnoću i lakši porođaj. Osmi toga, razlozi za vježbanje u trudnoći su i poboljšan rad kardio vaskularnog sistema, smanjeno prekomerno povećanje težine, bolje raspoloženje, lakši i jednostaviji porod, brži oporavak i bolje opšte stanje. Vježbanje ne samo da nije štetno nego može pomoći u spriječavanju eventualnih komplikacija, kao što je povišeni krvni pritisak i preeklampsija.

- Google oglasi -

Budite stalno u pokretu

Vježbanje tokom trudnoće može da spriječi neke od povreda i bolova povezanih sa povećanjem tjelesne težine i promjene načina hoda. Stalno kretanje i briga o sebi su podjednako bitni za dobro stanje, psihičko i fizičko. Mnoga istraživanja su pokazala kako sportska aktivnost tokom trudnoće olakšava porođaj, povećavajući disajne sposobnosti i da se žene koje i tokom trudnoće nastave sa sportom rjeđe porađaju carskim rezom.

I na kaju, zapamtite da uvijk treba da slušate svoje tijelo. Trudnoća nije preiod života kada trebate posebno da se dokazujete i odjednom, na silu mijenjate svoje navike. Smisao vježbanja u trudnoći je da se osjećate dobro ali da se pri tom ne naprežete previše.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Lovorov list za zdravlje: Kako koristiti lovor, med i cimet za prirodno liječenje

Lovorov list sve češće postaje tema u prirodnoj medicini i narodnim receptima. Iako ga većina ljudi koristi isključivo kao...

Žute fleke na koži: uzroci, simptomi i kada se treba zabrinuti

Žute fleke na koži mogu izgledati bezazleno, ali ponekad su znak da se u tijelu dešava nešto ozbiljnije. Bilo...

Ubrzan rad srca: uzroci, rješenja i prirodni načini za smirenje

Ubrzan rad srca, poznat i kao tahikardija, može biti prolazna pojava izazvana stresom, fizičkom aktivnošću ili emocijama, ali i...

Hipertireoza (ubrzan rad štitnjače): simptomi, terapija i prirodna podrška uz selen

Hipertireoza je poremećaj u radu štitnjače kod kojeg ova žlijezda proizvodi prekomjerne količine hormona. Hormoni štitnjače - tiroksin (T4)...
- Google oglasi -

Prirodni lijek iz tvoje saksije – Otkrij šta sve liječi biljka debela koka!

Debela koka (Hylotelephium spectabile) je višegodišnja ukrasna biljka iz porodice Crassulaceae, prepoznatljiva po mesnatim listovima i ružičastim cvjetovima. Iako...

Ranjenik biljka za rane, posjekotine, ogrebotine, opekotine

Ranjenik biljka (lat. Sanicula europaea), poznata i kao ranjenika, ranjenica ili ranilovka, od davnina se koristi u narodnoj medicini...

Ovo morate pročitati

Sindrom nemirnih nogu – Simptomi – Uzroci – Prirodni lijek za nemirne noge

Sindrom nemirnih nogu (eng. Restless Leg Syndrome, skraćeno RLS)...

Ovo je mala, a jako neprijatna boljka – Kako izliječiti afte u ustima?

Afte su male, bolne ranice koje se javljaju na...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas