Koliko cinka dnevno vam treba za jačanje imuniteta?

-

Cink je drugi najzastupljeniji element u tragovima u čovjekovom organizmu, odmah poslije željeza. Usprkos tome, malo ljudi zna koliko je on važan da bi organizam funkcionirao kako treba. “Cink doprinosi da se dobro osjećamo i lijepo izgledamo”, kaže njemački dijetetičar Sven David Miler. Tačnije cink regulira rast ćelija i zarastanje rana, učestvuje u sintezi proteina, “uređuje” plodnost, pomaže reprodukciju ćelija, jača imunitet i štiti od slobodnih radikala. Ako želite da budete zdravi tokom zime, jedite namirnice koje su bogate cinkom. Prirodni izvori cinka su govedina, ćuretina, tunjevina, iznutrice, pivski kvasac, soja, sjemenke bundeve, sir, grašak, školjke i rakovi.

Prirodni izvori cinka i za šta je dobar

Kako nadoknaditi cink u organizmu – Cinkom su bogati ostrige više nego bilo koje druge namirnice, nemasno meso, plodovi mora, jaja, soja, kikiriki, pšenične klice, sir, kuhano zelenje, gljive, grašak, tahini, bučine i suncokretove sjemenke.

- Google oglasi -

Pravilna ishrana ili tablete
Da bi organizam redovno dobivao potrebnu količinu ovog elementa u tragovima, neophodna je zdrava ishrana. Međutim, da biste spriječili nastanak bolesti ili da biste se izliječili ako je bolest već nastupila, odgovarajuća ishrana često nije dovoljna. U toku jeseni i zime bi bilo korisno da tokom perioda od šest do osam nedjelja uzimate 10-20 mg cinka dnevno, u obliku tableta, jer ćete samo tako da nadoknadite količine ovog minerala koje su neophodne vašem organizmu.

Cink za imunitet
Cink utječe na rad enzima (npr. bjelančevine), od kojih neki djeluju u ćelijama imunološkog sistema. „Cink podstiče stvaranje bijelih krvnih zrnaca u koštanoj srži i istovremeno, sazrijevanje takozvanih T-limfocita“, objašnjava Sven David Miler. „ Oni su neophodni da bi se organizam obranio od klica.“

Osim toga, cink sprečava upale i suzbija viruse. On ne dozvoljava da se virusi kihavice razmnože i preko sluzokože disajnih putova prodru u tijelo. Ako snabdijevate organizam cinkom, možete da ublažite simptome prehlade i brže ćete ozdraviti, pri čemu se preporučuju doze od 10 do 20 mg cinka dnevno.

Cink djeluje kao antioksidant, a to znači da neutralizira djelovanje slobodnih radikala, sprečavajući pojavu raka. Osim toga, ovaj element podstiče proizvodnju krvi, što je veoma važno za pacijente oboljele od raka koji su podvrgnuti zračenju, jer zračenje smanjuje broj crvenih i bijelih krvnih zrnaca.

- Google oglasi -

6 namirnica koje pouzdano jačaju imunitet

Jača kosu i nokte
„Ako organizam ne dobiva dovoljnu količinu cinka, umor i slab apetit su sasvim prirodne reakcije“, ističe Miler. Istovremeno, cink jača vid (u slučaju nedostatka moguće je noćno sljepilo).

Osim toga, zahvaljujući cinku nokti postaju čvršći, a ako vam opada kosa, možda će vam cink pomoći da riješite problem. Ponekad je uzrok opadanja kose upravo nedostatak cinka, koji može da dovede do poremećaja proizvodnje keratina i kolagena.

Koliko cinka dnevno vam treba?

Stručnjaci preporučuju konzumiranje najmanje 10-15 miligrama cinka dnevno. Potrebe za cinkom zavise i od individualnih faktora, kao što su starost, pol i fizička kondicija.

Za vrijeme menstruacije žena gubi i mineralne supstance, te bi u ovom periodu trebalo posebno da obrati pažnju na to da sa hranom unosi dovoljnu količinu cinka u organizam. Trudnicama, ženama u fazi dojenja i kronično oboljelima potrebno je 25 miligrama dnevno.

I sportistima je potrebno više cinka, budući da sa jednim litrom znoja izgube jedan do 1,2 miligrama ovog minerala. Za povećanje mišićne mase potrebne su prilično velike količine cinka. Pošto se u organizmu ne stvaraju rezerve cinka, mala je mogućnost da dođe do predoziranja.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Biljka mirodjija: Više od običnog začina

Biljka mirodjija, poznata i kao kopar (Anethum graveolens), jedna je od onih biljaka koje često nalazimo u kuhinji, a...

Limeta – kraljevski citrus za zdravlje, mršavljenje i imunitet

Limeta je voćka koju mnogi pogrešno miješaju s limunom, no iako su slične na prvi pogled, limeta ima poseban...

Znojenje noću: Zašto se znojimo noću i kako to spriječiti?

Znojenje noću je problem koji pogađa mnoge ljude, a može imati različite uzroke – od bezazlenih do ozbiljnih. Ako...

Bijelo vino i ruzmarin kao lijek: Drevni prirodni eliksir za zdravlje

U svijetu prirodne medicine, bijelo vino i ruzmarin kao lijek predstavljaju moćnu kombinaciju koja se koristi još od vremena...
- Google oglasi -

Sladoled bez šećera: Zdrava i osvježavajuća poslastica za sve generacije

U potrazi ste za sladoledom koji je ukusan, osvježavajući, ali i zdrav? Sladoled bez šećera postaje sve popularniji izbor...

Prirodni lijek za dehidraciju: Kako napraviti izotonični napitak i koji čaj pomaže

Dehidracija može nastupiti brzo – bilo zbog vrućine, fizičkog napora, povraćanja, proljeva ili jednostavno premalog unosa tečnosti. Kada tijelo...

Ovo morate pročitati

Kako hrana može pomoći u liječenju gihta

Giht je bolest razvijenih zemalja te je usko vezan...

Mnogobrojni i različiti uzroci koji dovode do crvenila kože lica i tijela

Crvenilo (eritem) kože posljedica je pojačane cirkulacije krvi u...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas