Ljekovito biljeSrčenjak ili srčenica odličan biljka u borbi protiv infekcije...

Srčenjak ili srčenica odličan biljka u borbi protiv infekcije i upala

-

Srčenjak (Polygonumbistorta) je višegodišnja zeljasta planinska biljka. Raste na vlažnim planinskim livadama i oko bara, ali može da se sretne i na vlažnim livadama nizina i, malo rjeđe u šumskim predjelima. Prijaju mu vlažna, slabo kisela i rastresita zemljišta. Srčenjak biljka je rasprostranjena u skoro svim dijelovima Evrope, Azije i Sjeverne Amerike. Kod nas ga ima u centralnoj Srbiji (Kopaoniku), istočnoj (Staroj planini), zapadnoj (Tari, Maljenu), jugozapadnoj (Zlatiboru, Pešteru) i na Kosovu (sjeverne padine Šare, Koprivnik, Rugovo). U Srbiji je poznat pod mnogim narodnim imenima, kao što su volujsko zelje, želudnjak, želičara, jermen, kacja trava, mali srčanik, račjak, srčanica, srčenjača, trava od srdobolje, trava od srca, štavljika.

Iznad zemlje iz rizoma izrasta jezičasto kopljasto lišće i stabljika visine do jednog metra, koljencima izdijeljena na članke, od čega i potječe naziv polygonum (polys – mnogo i gony – koljeno). Na stabljici su rijetko raspoređeni listovi različitog oblika i veličine, na licu goli, dok na naličju mogu biti sa voštanom navlakom ili dlakavi. Cvast je vršni, debeo, valjkast ili ovalno glavičast klas, koji je složen od cvjetića svjetlo do tamno ružičaste boje.

- Google oglasi -

Srčenjak cvjeta od maja do jula. Plod je trostrani oraščić boje kestena, veličine 3,5-4 mm.

Srčenjak biljka

Za jelo služe sasvim mladi listovi i stabljike. Od njih se spremaju čorbe, variva i salate. Mladi listovi sadrže oko 50 mg vitamina C. U engleskoj kuhinji je poznat puding koji se pravi od listova srčenjaka.

U ljekovite svrhe upotrebljava se izvađen i osušen podanak srčenjaka – Bistortaerhizome. Vađenje podanka obavlja se u martu ili aprilu, odnosno septembru ili oktobru. Izvađen podanak treba najprije očistiti od korenja, stabljike, truleži i slično, a zatim oprati u hladnoj vodi. Poslije čišćenja, rizom treba isjeći u sitne komadiće i osušiti na hladnom i vjetrovitom mjestu. Osušen podanak nema mirisa, ukus mu je vrlo opor i pomalo gorak. Treba ga čuvati zaštićenog od svjetlosti i ne duže od dvije godine. Rizom srčenjaka od biološki aktivnih supstanci sadrži 15-36 posto katehinskog tanina, do 30 posto škroba, taninsko crvenilo, proteine itd.

Podanak srčenjaka koristi se za izradu dekokta, ekstrakata i složenih čajeva, koji se upotrebljavaju u liječenju malokrvnosti, proljeva, upala usta i desni, u vidu obloga, za ispiranje gnojnih rana, hemoroida i raznih kožnih oboljenja. Crijevni trakt podstiče na rad. Primjenjuje se i u ginekologiji.

Čaj od srčenjaka

- Google oglasi -

1 supenu kašiku korijena srčenjaka preliti sa 6 dcl kipuće vode, ostaviti poklopljeno 15 – 20 min zatim procijediti. Piti tri puta dnevno prije jela po 2 dcl čaja. Čaj ne sladiti.

Kod stomačnih tegoba se pomješa po 20 g korijena srčenjaka, 20 g korijena šumske jagode, 20 g kamilice i 20 g plodova borovnice. Sve se isitni i promiješa, odvoje se tri supene kašike mješavine i kuha u 0,5 l vode pet minuta u poklopljenoj posudi. Ostavi se preko noći da odstoji, a sutradan pije umjesto vode.

Upala usta i ždrijela se liječi kada se pomiješa po 20 g korijena srčenjaka, 20 g anisa, 20 g hajdučice, 20 g kamilice i 20 g žalfije. Dvije kašike mješavine popari se sa 3 dl ključale vode, poklopi i ostavi dva sata. Zatim se procijedi, a čajem se ispiraju usta i grlo.

- Google oglasi -

Pratite nas na instagramu

1,102SljedbeniciPratite

Odgovori

Novi Sadržaj

Prednosti i ideje za upotrebu đumbira u svakodnevnoj prehrani

Đumbir je egzotična biljka koja se već hiljadama godina koristi ne samo kao začin već i kao lijek. Može...

Pažnja! Previše orašastih plodova nije dobro za zdravlje

Iako su orašasti plodovi zdravija verzija grickalica, pretjerivanje u njima može dovesti do neželjenih posljedica poput debljanja, problema s...

Primamljive prirodne maske za lice od voća i povrća koje će transformirati Vašu kožu

Vrijeme je da se malo pobrinete za sebe i za svoju kožu, stoga napravite sebi prirodne maske za lice...

Dugotrajna nesvjestica – koma –

Koma je najteži poremećaj stanja svjesti. Opisuje se kao stanje slično snu iz koga se bolesnik ne može probuditi,...
- Google oglasi -

Celer iznimno značajna biljka za dobro zdravlje

Celer je kao samonikla biljka bio je poznat već u staroj Grčkoj i Egiptu, kada je smatran simbolom sreće...

Vezivno tkivo, kolagen i vitamin C

Vezivno tkivo zajedno s hrskavičnim i koštanim čini potporno tkivo u našem organizmu. Radi se o tkivu rasprostranjenom posvuda...

Ovo morate pročitati

Vještački zaslađivači podstiču apetit

Zbog niske kalorične vrijednosti, vještački zaslađivači preporučuju se osobama...

ISTINA ILI LAŽI: Jedite margarin – bit ćete zdraviji i pametniji?!

Prehrambena industrija je ipak samo industrija, i zato treba...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas