Ukusni su i hranjivi! Kako sir može poboljšati vaše zdravlje

-

Sir, kao izuzetno hranljiv i raznovrstan mliječni proizvod bogat je izvor hranljivih sastojaka, pruža i značajne nutritivne prednosti koje podržavaju optimalno zdravlje. Sireve volimo svi u salatama, sendvičima, na pici, a Francuzi ih jedu na kraju obroka umjesto deserta. A kako koji sir doprinosi zdravlju saznajte u nastavku teksta?

Nutritivna vrijednost sira

Nutritivna vrijednost sira varira ovisno o vrsti, načinu proizvodnje, sadržaju masti i drugim faktorima. Sir je dobar izvor proteina, kalcija, fosfora, vitamina B12 i riboflavina. Međutim, treba imati na umu da različite vrste sira imaju različite nutritivne vrijednosti.

- Google oglasi -

Evo primjera približnih vrijednosti za 100 grama tvrdog sira (poput cheddara):

  • Kalorije: oko 400 kcal
  • Proteini: oko 25 grama
  • Masti: oko 33 grama
  • Ugljikohidrati: oko 1,3 grama
  • Kalcij: oko 700 mg
  • Fosfor: oko 500 mg
  • Vitamin B12: oko 1,2 µg
  • Riboflavin (vitamin B2): oko 0,4 mg

Vrijednosti se mogu značajno razlikovati po vrsti sira. Na primjer, feta sir može imati niži sadržaj masti i kalorija, dok je parmezan obično bogat kalcijem. Također, važno je uzeti u obzir da konzumacija sira treba biti umjerena, s obzirom na visok sadržaj masti i kalorija kod nekih vrsta.

Sir i zdravlje

  • Parmezan: Parmezan je zastupljen u gotovo svim kuhinjama zbog svog specifičnog aromatičnog mirisa i ukusa. U 100 grama parmezana ima čak 452 kalorije, 20,5 grama zasićene masti i 2,7 grama soli, zato budite umjereni. Za preporučeni dnevni unos kalcija koji za odrasle iznosi 800 miligrama, dovoljno je da svoju omiljenu pastu začinite sa tri kašičice rendanog parmezana, jer ovaj sir naročito je bogat kalcijem zbog velike količine mlijeka koja se koristi za njegovo dobivanje (16 litara mlijeka za kilogram sira). Ova količina parmezana također će vam obezbijediti i dovoljan dnevni unos cinka.
  • Kamamber sir: Kamamber je relativno mlada vrsta sira, koja se počela proizvoditi krajem 18. stoljeća u Normandiji u Francuskoj. Izuzetno je mekan, a ispod bijele korice krije se slasni žuti dio. Zanimljivo je da kamamber sadrži više folne kiseline od brokolija, zbog bakterije koja se koristi pri njegovom zrenju. Folna kiselina pomaže u prevenciji srčanog udara, a 40 grama kamambera dnevno ženama obezbjeđuje 30 % dnevno preporučene količine folne kiseline, a muškarcima 20 %. Kamamber nije puno kaloričan sa 297 kalorija na 100 grama, 14,8 grama zasićene masnoće i 1,6 grama soli.
  • Čedar sir: Čedar je najomiljeniji sir Britanaca. Pravi se od kravljeg mlijeka, a proces zrenja varira od šest do 30 mjeseci. U 100 grama čedar sira nalazi se 21,7 grama zasićene masnoće, 1,7 grama soli i ima 412 kalorija. Četrdeset grama dnevno obezbjeđuje više od trećine dnevnog unosa kalcija, koji je važan za razvoj bebe. Osim toga čedar je odličan izvor folata koji su važni u trudnoći.

Feta sir ima manje kalorija od većine sireva

  • Iako feta važi za kaloričan, masni sir zapravo ima manje kalorija od većine sireva. U 100 grama fete ima 250 kalorija, 13,7 grama zasićene masnoće i 3,6 grama soli. Feta je za 40 % manje kalorična od čedar sira, zbog toga što sadrži više vode a manje masnoće. Međutim, ne pretjerujte jer feta spada među najslanije sireve, a zadržavanje viška tečnosti vam sigurno neće pomoći ako ste na dijeti.
  • Edamer sir: Najpopularniji holandski sir je edamer, a ime je dobio po gradu Edamu na sjeveru zemlje. Pravi se i od kravljeg i od kozijeg mlijeka, a na 100 grama sadrži 333 kalorije, 15,9 grama zasićene masnoće i 2,5 grama soli. Bogat je vitaminom B 12 koji je važan za zdrav nervni sistem, kao i za opću dobrobit organizma.
  • Gorgonzola sir: Prema riječima stručnjaka gorgonzola sir može pružiti određene nutritivne prednosti za zdravlje. Gorgonzola sir sadrži kalcij, koji je ključan za održavanje zdravih kostiju i zuba, kao i za pravilan rad srca, živaca i mišića. Sadrži vitamine B skupine, uključujući vitamin B2 (riboflavin), vitamin B6 (piridoksin) i vitamin B12. Ovi vitamini igraju važnu ulogu u metabolizmu, proizvodnji energije i održavanju zdrave kože, kose i očiju.
  • Svježi kravlji sir: Ima manji broj masti i ugljikohidrata, a zahvaljujući mliječnim proteinima i enzimima, svježi sir je dobar za našu probavu i dobro djeluje na jetru. Ima dobar izvor kalcija, magnezija, kalija, fosfora, cinka i selena, koji igraju vitalnu ulogu u mnogim tjelesnim funkcijama. Svježi sir je dobar izbor za među obrok jer sadrži nizak udio masnoće i visok udio bjelančevina koji povećavaju sitost zbog čega je odličan za mršavljenje.
- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Ljekoviti korijen đumbira

Korijen đumbira jako povoljno djeluje na ljudski organizam. To...

Ulje origana je prirodni antibiotik zlata vrijedan

Ulje origana, koje se dobiva destilacijom listova i cvjetova...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas