Murva ili dud – Zaboravljeno a veoma ljekovito voće

-

Voće dud je listopadno drvo sa oko 100 vrsta širom svijeta. Među njima je rašireno desetak vrsta u toplim i umjerenim područjima.

Drvo je do 20 metara visoko sa okruglastom, bogatom krošnjom. Kora je duboko ispucala. List je širokojajast, nazubljenog oboda. Složeni plod je cvat srasla u jedno plodište, dudinju (nalik kupini), slatkog ukusa, bez izražene arome i kiselosti te široke palete boja – od bijele, ružičaste, crvene, crvenocrne, crnoljubičaste do crne u zavisnosti od vrste.

- Google oglasi -

Zreli plodovi duda su jestivi i koriste se za nadjeve, čaj, za dobijanje vina i likera. Crni i crveni dud su sa najjačom aromom. Crni, crveni i bijeli dud je raširen po cijeloj Evropi, Bliskom istoku, severnoj Africi i u Indiji. Sazrjeva u ljeto, sezona mu je kraj jula-avgust mjesec. On ima i jednu lošu osobinu, a to je veoma velika količina polena koji proizvodi, što može znatno uticati na stanje osoba koje pate od alergija na polen. Zbog toga se obično uzgaja daleko od gradova.

Dud voće kalorije

Sadi se duž puteva, po parkovima, ivicama parcela, oko vinograda, po dvorištima. Ovo drvo je zaštitni znak vojvođanskih salaša i tradicionalnih seoskih dvorišta. Doživi do 250 godina starosti.

Voće dud je bogato vitaminima i mineralima, biljnim kiselinama i voćnim šećerima. Kalorijska vrijednost duda je 43 kcal/100 g. Pored antocijanina, sadrži i mnoge fitonutrijente dobre za očuvanje zdravlja. Resveratrol je još jedan od njih, za koji je dokazano da smanjuje rizik od šloga.

Sadržaj vitamina C je veoma visok, 36,4 mg/100 g pa je ovo voće odličan izvor ovog vitamina, koji djeluje i kao antioksidans. Pored njega, sadži i manju količinu vitamina A i E, i drugih antioksidanasa poput luteina, zea-ksantina (pomaže u zaštiti mrežnjače od štetnih UV zraka). Dud sadrži i kompleks B vitamina i vitamin K.

- Google oglasi -

Kao što je već rečeno, dud je bogat gvožđem, koji je rijetka pojava među bobičastim voćem, pa ima 1.85 mg/ 100 g, što zadovoljava čak 23% preporučenog dnevnog unosa ovog minerala. To znači da je ovo voće odlično za proizvodnju hemoglobina i crvenih krvnih zrnaca. Pored toga dud sadrži i kalijum, mangan i magnezijum. Kalijum je važan za kontrolu rada srca i krvnog pritiska.

Dud kao lijek

Crni dud

Ljekovita svojstva crnog duda zaista su brojna.

Crni dud se u narodnoj medicini koristi protiv upale mokraćnih kanala, bolesti usne šupljine i grla, epilepsije, depresije, nesanice, vrtoglavice te kod ugriza buba i zmija.

Svježi nedozreli dudovi primjenjuju se protiv proljeva, a zreli kao blag laksativ.

Njihov sok dobar je i za lakše iskašljavanje, znojenje i mokrenje te za ispiranje kod upala grla i usta.

List crnog duda poznati je pučki lijek za snižavanje i regulaciju šećera u krvi pa se često primjenjuje u čajnim mješavinama za dijabetes.

Bijeli dud

Bijeli dud ima veliku primjenu u kozmetici.

Nalazi se u sastavu mnogih kozmetičkih preparata za izbjeljivanje kože, uklanjanje mrlja i pjega, jer sadrži inhibitore koji smanjuju sintezu melanina.

Također se upotrebljava u sastavu preparata protiv starenja kože, za tretman kože oko očiju, za toniziranje i čišćenje lica.

U liječenju se koristi slično kao i crni dud.

Zabilježeno je i da djeluje kod artritisa, očnih bolesti, slabosti organizma i za opuštanje nervnog sustava.

Po Jonathanu Hartwellu, autoru knjige “Biljke protiv raka”, sok bijelog duda može pomoći kod tumora grla. Ako ste u prilici, jedite obje vrste duda, jer ćete od njih izvući brojne blagodati.

Kora duda

Još od vremena Dioskorida gorka kora korijena duda koristi se kao lijek protiv crijevnih parazita, naročito trakavice.

Kora liječi bolesti crijeva, želuca, dispepsiju te pomaže kod trovanja hranom, alkoholom i gljivama.

Prah dobiven od kore duda upotrebljava se izvana u obliku melema za brže zarastanje rana, a uvarak od kore pije se protiv povišenog krvnog tlaka.

Ljekovita svojstva duda:

  • pomlađuje organizam
  • tjera parazite
  • regulira razinu šećera u krvi
  • smanjuje rizik od degenerativnih bolesti
  • jača bubrege
  • čisti jetru
  • pomaže kod zatvora
  • poboljšava krvnu sliku
  • ublažava simptome gripe i prehlade
  • pomaže kod trovanja hranom, alkoholom, gljivama
  • sprječava nastanak sijedih vlasi
  • ubrzava zarastanje rana
  • koristi se protiv visokog tlaka

Liker od duda

Potrebni sastojci za izradu klasičnog likera su sljedeći:

  • 1 kg bijeli murvi
  • 0,5 kg šećera
  • 1 l rakije

Kilogram bijelih murvi staviti u veću teglu sa pola kg. šećera pa zaliti rakijom. Dovoljno je 7 dcl rakije, a ako volite jači liker onda staviti cijelu litru rakije. Držite teglu 7 dana na suncu, vodeći računa da je svaki dan dobro protresete. Nakon 7 dana spremite teglu na hladno i tamno mjesto i zaboravite na nju dva mjeseca. Tek tada procijedite i liker stavite u boce.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Znate li koje je ulje najbolje za kuhanje?

Ukoliko želite paziti na svoje zdravlje i prehranu svakako...

Za njegu glasnica bitna je dobra higijena zubi

Često zanemarujemo dijelove tijela koje svakodnevno koristimo, a kojih...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas