Ukoliko imate problema sa visokim ili niskim krvnim pritiskom, osim medikametozne terapije, koja mora da bude pod nadzorom ljekara, pojedinac bi trebalo da provodi i higijensko-dijetetski režim života i ishrane.
Visok krvni pritisak: ograničiti upotrebu soli na jedan do dva grama dnevno. Izbaciti iz ishrane prerađevine od suhog mesa, kao što su suhomesnati proizvodi, šunka i ostale prerađevine konzervirane solju. Smanjiti začine i pod obavezno ograničiti ili izbaciti upotrebu alkohola, konzumirati niskokaloričnu hranu sa što manje masti i šećera, a obroci neka budu manji i češći, što bogatiji povrćem i voćem. Trudite se da provodite umjerenu fizičku aktivnost u vidu šetnje ili laganih vježbi (vožnja bicikle, plivanje).
Nizak krvni pritisak: U slučaju pada ili već niskog krvnog pritiska u svakodnevnom životu se koristi upotreba slanih rastvora u vidu instant supa i slanih jela. Obavezno je unošenje veće količine tečnosti u organizam (sokovi, voda). Takođe izbjegavajte nagle pokrete (u vidu naglog ustajanja iz postelje, sa stolice), rad na visokim temperaturama i izloženost jakom suncu, kao i zatvorene prostorije sa manjkom svježeg vazduha.