Trk na tržnicu – Sezonski plodovi donose obilje antioksidanasa i vitamina

-

Rajčice, paprike i krastavci omiljena su nam salata ovih dana. Svi se radujemo hladnoj lubenici, smokvama, breskvama i dinji. Svo ovo ljetno voće i povrće obiluje vitaminima, vlaknima i mineralnim tvarima, ali i antioksidansima kojih nema u drugim namirnicama, i posjeduje ljekovita svojstva za zdravlje.

Ti lako probavljivi plodovi prirode dobrodošlo su osvježenje upravo ljeti. Shodno tome su i niske energetske vrijednosti pa uistinu treba poslušati savjet i ljeti uživati u namirnicama koje upravo dozrijevaju u ovo doba godine.

- Google oglasi -

Poznato je kako namirnice biljnog podrijetla djeluju zaštitno protiv pojave različitih zdravstvenih tegoba. U mnogim vrstama voća i povrća nalazi se likopen. Jedan je od najučinkovitijih antioksidanasa koji je učinkovitiji od beta-karotena i vitamina E. Posebno su njime bogate rajčice. Najpoznatija je njegova uloga u zaštiti zdravlja prostate. Također, ovaj provitamin zaštitno djeluje na srce i krvne žile, te kožu. Kod šećernih bolesnika štiti LDL kolesterol od oksidacije.

Uz to, protiv nastajanja brojnih tegoba djeluju beta-karoten (iz marelice, dinje, paprike…) i vitamin E (iz rajčice). Fenolne tvari iz zelenog čaja i crnog vina osnažuju antioksidativni kapacitet plazme. Isti učinak pokazuju i zelena salata, kupina, šljiva, mladi luk…

Ljetno voće i povrće za zdravlje

Smokva kao lijek

Bilo da se radi o krupnim petrovačama ili malim nježnim zelenim, žutim ili modrim poljaricama, smokve nam nude neponovljivu raskoš sočnosti i slatkoće. Opjevana je u mnogim pjesmama. Često se spominje u mitologijama drevnih naroda Sredozemlja, te u Bibliji. U ovoj se svetoj knjizi Kršćana navodi kao učinkovito sredstvo liječenja upale desni. Govori se dalje kako su podanici smokvama izliječili kralja Ezekiju od tumora. Platon je štovao smokve tvrdeći kako pomažu umnim naporima mislilaca.

- Google oglasi -

U narodnoj se medicini diljem Sredozemlja smokva rabila kao lijek za liječenje dišnih organa, te sprječavanju i olakšavanju problema vezanih uz zatvor stolice. Obiluje vodom koje ima oko 80%. Ugljikohidrata je oko 16%. Vlakana ima oko 2,5%. Štoviše, smokve poljarice koje dozrijevaju u kolovozu, jestive su „kože“, pa je i količina vlakana koja nam može biti na raspolaganju veća. Uistinu bi trebalo jesti tu „kožu“ jer se u njoj nalazi glavnina antioksidanasa koji pozitivno djeluju na zdravlje. Tamnije vrste sadrže više ovih poželjnih tvari.

>>Smokva liječi i podmlađuje cijeli organizam

Smokve sadrže kalij (koji pozitivno djeluje na zdravlje krvožilnog sustava), kalcij, magnezij i fosfor čija je prisutnost neophodna za čvrstoću kostiju. Nadalje, tu su karoten te brojni vitamini B skupine koji pomažu u očuvanju ljepote kože, kose i noktiju. Zbog svega rečenog u smokvama uistinu treba uživati sada, u jeku sezone njihova dospijevanja!

Kupina

Kupina je samonikli trnoviti grm. Međutim, danas se, zahvaljujući jedinstvenom nutritivnom sastavu svojih plodova, komercijalno uzgaja na plantažama. Stari su Grci i Rimljani koristili njezine plodove za liječenje probavnog trakta te protiv zatvora stolice i hemoroida. Glavni je sastojak kupine voda. Ima je oko 80%. Uz to sadrži oko 6% ugljikohidrata.

>>Zašto je sirup od kupine dobar za zdravlje?

Od mikronutrijenata sadrži kalij, fosfor, magnezij, kalcij, karoten, vitamine B skupine i mnoge druge. Svakako treba iskoristiti ovo doba godine i uživati u plodovima koje nam priroda nesebično daruje!

Osim slatkih plodova koji jačaju organizam i pomažu probavu, koriste se listovi, cvjetovi i korijen ove neugledne biljke. Čaj od suhih listova kupine od pomoći je u liječenje ekcema i lišajeva, protiv upale grla i desni, a rabi se i za zaustavljanje proljeva.

Lubenica
Gasi žeđ bolje od svakog hladnog napitka, lubenica je voće koje kraljuje tokom vrućih mjeseci zahvaljujući svojoj sposobnosti da se osvježi i zasiti sa malim unosom kalorija.

Sadrži nekoliko značajnih tvari, poput citrulina, korisnog protiv hipertenzije i likopena, koji djeluje kao antioksidans. Sadrži 90% vode, tako da može biti prikladan za one koji slijede dijetu za mršavljenje.

Breskve
Breskve imaju brojna ljekovita svojstva zahvaljujući prisutnosti različitih vitamina , poput vitamina A i B, vitaminom E i vitaminom K .

Vitamin C također promiče apsorpciju željeza i jača kosti. Tu su i bjelančevine , šećeri i vlakna. Jedenje breskve pročišćava kožu i ima blago diuretičko djelovanje.

Maline
U malinama najviše uživamo zbog jedinstvenog okusa, no to je tek djelić onoga što dobivamo u ovom ljekovitom voću. Malina svoja ljekovita svojstva krije u svojim mali ukusnim plodovima, kao i u listovima od kojih se priprema ljekoviti čaj od lista maline.>>Zašto je malina dobra za vaše zdravlje

Ljetno povrće

Nabrajali smo samo neko ljetno voće pa ćemo tako i najpoznatije povrće koje ima pozitivna svojstva za zdravlje…Ljetno povrće nam pruža bogatstva okusa ali i nutritivnih vrijednosti, a dozrijevanje sočnog ljetnog povrća i raznolikog voća olakšava nam kreiranje jelovnika.

Patlidžani
Sadrže jako malo zasićenih masti, kolesterola i natrija. Dobar su izvor vitamina C, K, tiamina, niacina, vitamina B6, pantotenske kiseline, magnezija, fosfora i bakra. Odličan su izvor dijetalnih vlakana, folne kiseline, kalija i mangana. Patlidžani su ukusni, hranjivi i jednostavni za pripremu.

>>Ljekovita svojstva patlidžan

Tikvice
Kraljice kolovoza i rujna ne treba posebno i dodatno upoznavati, ali treba ih uvijek nahvaliti. Sadrže malo zasićenih masti i jako malo kolesterola i natrija. Dobar su izvor tiamina, niacina i pantotenske kiselina. Odličan su izvor dijetalnih vlakana, proteina, vitamina A, C, B6, folne kiseline, željeza, magnezija, fosfora, cinka, bakra i mangana. Tikvice nisu intenzivnog okusa i slažu se sa gotovo svim jelima.

Mahune
Mahune su idealna namirnica za zdravi način prehrane jer obiluju hranjivim tvarima, a istovremeno su niskokalorične. Iako se mogu jesti na različite načine, tajna uživanja u njihovom okusu je pravilna priprema.

Kukuruz
Kukuruz je sada najzdraviji i najpristupačniji. Dobar je izvor dijetalnih vlakana, folne kiseline, fosfora, vitamina C i magnezija. Kukuruz najčešće jedemo sa roštilja ili kuhan. No, kukuruz možete pripremati na razne načine saznajte kako

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Maska za lice od naranče i maslinovog ulja za njegu kože zimi

Koža je zimi posebno osjetljiva i zahtijeva njegu. Hladnoća,...

Bolesti mokraćnog mjehura i prirodno liječenje

Mokraćni mjehur je jedan od najosjetljivijih organa, u mnogih ljudi...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas